Nowy dron bojowy brytyjskiej armii. Nie będzie szkoda go poświęcić w razie potrzeby

Jackdaw to brytyjski dron przyszłości “jednorazowego” użytku, który będzie przystępny cenowo, a przy tym niezwykle uniwersalny. Zaprojektowany z myślą o działaniu zarówno w pojedynkę, jak i w roju, odnajdzie się w wielu różnych misjach, m.in. rozpoznania, wojny elektronicznej czy ujawnienia zagrożeń.
Nowy dron bojowy brytyjskiej armii. Nie będzie szkoda go poświęcić w razie potrzeby

Jackdaw (ang. kawka) to nowy bezzałogowy system powietrzny (UAS) zaprojektowany przez brytyjską firmę QinetiQ. Jackdaw będzie idealny w scenariuszach, w których konieczne jest szybkie zwiększenie masy bojowej, bez udziału drogich jednostek. Dzięki swojej konstrukcji, każdy dron Jackdaw będzie na tyle zaawansowany, by spełnić powierzone mu zadania, ale jednocześnie na tyle tani, by nie żałować jego straty podczas misji. Stąd właśnie określenie “jednorazowy” w oficjalnych komunikatach.

Czytaj też: Drony wojskowe z pasa startowego czy z ręki? Jest jeszcze inny sposób ich uwalniania

Mick Andrae, Global Campaign Director, Robotics & Autonomous Systems z QinetiQ mówi:

Koncepcja Jackdaw wykorzystuje doświadczenie QinetiQ w zakresie bardzo tanich, wysokowydajnych celów powietrznych – takich jak rodzina Banshee – i jest wzbogacona o autonomiczne zarządzanie misjami i możliwości pracy zespołowej człowiek-maszyna. Co najważniejsze, autonomiczny system zarządzania misjami Jackdaw oparty na celach ma integrować się z otwartymi architekturami NATO i sojuszników, zapewniając interoperacyjność z istniejącymi i przyszłymi systemami załogowymi i bezzałogowymi.

Dron Jackdaw będzie tani, ale zaawansowany

Jackdaw nie będzie stricte dronem kamikadze i po udanej misji może wrócić do bazy, chociaż jego strata ma być wliczona w ryzyko operacyjne każdej misji. Koncepcja ta jest podobna do niedawno ogłoszonego przez Stany Zjednoczone programu Replicator, który zakłada produkcję dużej liczby różnego rodzaju UAV do walki z nieprzewidywalnymi przeciwnikami, jak Chiny. Jackdaw pokazuje jedność myślenia członków NATO wokół podobnej koncepcji.

Dron Jackdaw /Fot. QinetiQ

Opracowane we współpracy z BAE Systems i Inzpire, drony takie jak Jackdaw powinny działać płynnie i spójnie, dzięki czemu wdrażanie będzie sprawniejsze i łatwiejsze do zarządzania z centrum operacyjnego. QinetiQ opracowuje obecnie koncepcję kawki dla czterech głównych przypadków użycia: rozpoznania i gromadzenia informacji wywiadowczych; wojny elektronicznej, aktywnego i pasywnego wabika oraz złożonej reprezentacji zagrożeń.

Jackdaw ma charakter modułowy i został zaprojektowany tak, aby wytrzymać 30 kg ładunku wewnętrznego. Może latać przez ponad trzy godziny, osiągnąć prędkość 740 km/h i wznieść się na wysokość 9144 metrów. Platforma została zaprojektowana, wyprodukowana i przetestowana w Wielkiej Brytanii, ale – dodaje QinetiQ – można ją łatwo zmodyfikować na potrzeby sił zbrojnych innych krajów.

Według producenta, realizacja projektu Jackdaw przebiega prawidłowo, a funkcjonalne drony powinny być gotowe na potrzeby brytyjskiej armii już za kilka lat, jeszcze przed rokiem 2030.