Rutynowe działania armii zapowiadały się zupełnie inaczej. Wody odsłoniły drogocenny skarb

Podczas szkolenia u wybrzeży Chorwacji, nurkowie natknęli się na 2200-letni dobrze zachowany wrak statku z niezwykle cennym ładunkiem. Ten skarb pokazuje, jak niewiele wiemy o tamtejszych wodach.
Okolice wyspy Šćedro to prawdziwy raj dla nurków

Okolice wyspy Šćedro to prawdziwy raj dla nurków

Chorwacka i włoska marynarka wojenna postanowiły przeprowadzić wspólne szkolenie w zakresie operacji usuwania min podwodnych u wybrzeży wyspy Šćedro. W tym celu przeskanowano okolice wyspy i wybrano kilka miejsc z niezwykłymi podwodnymi strukturami, które miały zostać zbadane przez nurków i zdalnie kierowane pojazdy podwodne (ROV).

Czytaj też: Wraki z Morza Śródziemnego mają za sobą interesującą przeszłość. Pochodzą z zupełnie różnych okresów istnienia ludzkości

Zdziwienie naukowców było ogromne, kiedy podczas właściwego szkolenia, ok. 48 m pod powierzchnią, przypadkowo natrafiono na liczący 2200 lat wrak statku z ładunkiem amfor. O jego istnieniu historycy wcześniej nie wiedzieli, a za dokładne badania zabrali się archeolodzy z Uniwersytetu w Splicie.

Przeszukując dno morskie około 48 m pod powierzchnią, przypadkowo natrafiono na liczący 2200 lat wrak statku ze starożytnymi amforami, o którego uczeni wcześniej nie mieli pojęcia.

Co to za wrak?

Archeolodzy Saša Denegri i Tea Katunarić Kirjakov dokładnie zbadali wrak i ustalili, że pochodzi on (wraz z ładunkiem) z III w. p.n.e. Odkrycie jest interesujące, ponieważ jest to jeden z najwcześniejszych w pełni zachowanych wraków statków na wschodnim wybrzeżu Adriatyku.

Amfory sprzed 2200 lat /Fot. MORH/ S. Denegri, R. Kramarić, T. Katunarić-Kirjakov

W tym czasie tereny dzisiejszej Chorwacji były pod kontrolą ludu Ilirów. Ówczesna królowa “zantagonizowała Rzym” dużą flotą statków w tym okresie, co skłoniło Rzym do odwetu. Do 168 r. p.n.e. Cesarstwo Rzymskie przejęło kontrolę nad Ilirią, zmieniając jej nazwę na Illyricum. Pozostało pod kontrolą Rzymian aż do upadku i podziału imperium w IV w. n.e.

Ten wrak przewoził cenny ładunek /Fot. MORH/ S. Denegri, R. Kramarić, T. Katunarić-Kirjakov

Według informacji przekazanych przez chorwacki rząd, na stanowisku planowane są dalsze badania. Na ich podstawie specjaliści określą dokładny kontekst, rozmieszczenie i charakterystykę odkrycia. Na podstawie zebranej dokumentacji archeolodzy określą również plany jego ochrony i konserwacji.

Wrak z amforami odkryto ok. 48 m pod wodą /Fot. MORH/ S. Denegri, R. Kramarić, T. Katunarić-Kirjakov

Wody Adriatyku w pobliżu wyspy Šćedro co jakiś czas zaskakują kolejnym odkryciem. W przeszłości archeolodzy natrafili w nich na wiele wspaniale zachowanych wraków z czasów starożytnych. Bez wątpienia region Adriatyku i Morza Śródziemnego jest jednym z najciekawszych obszarów pod względem zatopionych artefaktów z tego okresu. Nastawienie na badania naukowe i rosnące możliwości technologiczne z pewnością pozwolą w niedalekiej przyszłości poznać znacznie więcej tajemnic dna morskiego.