Wrak 350-letniego statku znaleziony na dnie Bałtyku. To siostrzany okręt słynnej szwedzkiej broni

Rzadko zdarzają się takie odkrycia, zwłaszcza blisko bardzo zurbanizowanych obszarów. Archeolodzy morscy odkryli wrak statku z XVII wieku spoczywający na wschód od stolicy Szwecji. Był on siostrzanym okrętem podobnym do słynnej Vasy, którą możemy oglądać w muzeum w Sztokholmie.
Statek Vasa w muzeum w Sztokholmie / źródło: Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0

Statek Vasa w muzeum w Sztokholmie / źródło: Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0

Vasa była okrętem wojennym skonstruowanym w 1628 roku na życzenie króla Szwecji Gustawa II Adolfa. Słynny statek niestety zatonął chwilę po tym, jak odbił z portu tego samego dnia. Jego szczątki odkryte w 1961 roku zostały przeniesione do muzeum w Sztokholmie, gdzie do dzisiaj podziwiają je tysiące turystów z całego świata.

Czytaj też: Odkryjemy sekret ich wyjątkowości? Skrzypce Stradivarius pod lupą naukowców

Najnowsze odkrycie ma bliski związek z tym okrętem. Odnaleziony na dnie morskim w pobliżu wyspy Vaxholm znajdującej się na wschód od stolicy wrak był siostrzanym statkiem Vasy – powstał w tym samym roku, a jego konstrukcja jest niemal identyczna. Przez ponad 30 lat służył królowi Szwecji pod nazwą Applet (pol. Jabłko) do momentu, kiedy nie został zatopiony w 1659 roku.

Wrak szwedzkiego okrętu wojennego odkryty niedaleko Sztokholmu

Naukowcy przypuszczali, że w tej lokalizacji może znajdować się rzeczony wrak. W grudniu 2021 roku stwierdzono obecność jakichś ruin statku na dnie, ale nie wiadomo było jakiego konkretnie. Po kolejnych ekspedycjach archeolodzy stwierdzili, że jest to poszukiwany Applet. Jak przekazał Jim Hansson dla Associated Press, które donosi o wydarzeniu:

Nasze tętno przyspieszyło, gdy zobaczyliśmy podobny wrak był do Vasy. Zarówno konstrukcja, jak i potężne wymiary wydawały się bardzo znajome.

Czytaj też: Tajemnica Titanica pozostawała nierozwiązana przez długie lata. Teraz udało się to zmienić

Podobieństwo zostało udowodnione na podstawie analizy szczegółów technicznych statku, badaniu próbek drewna i danych historycznych. Na razie nie podano, czy wrak będzie podnoszony z dna. Na pewno byłoby to kosztowne i ryzykowne działanie z uwagi na nadszarpniętą zębem czasu kondycję techniczną wraku Appleta.

Więcej:Szwecjawraki