Wskrzesiciel dinozaurów nie żyje

W Los Angeles zmarł na raka amerykański pisarz, scenarzysta i reżyser Michael Crichton – to on ożywił dinozaury w „Parku jurajskim”. Steven Spielberg kręcił film na podstawie jego scenariusza i książki.

John Michael Crichton zmarł 4 listopada w Los Angeles (USA) w wieku 66 lat po przegranej walce z rakiem. Amerykański pisarz, scenarzysta, reżyser i producent filmowy szczególnie lubował się w powieściach science-fiction. Jedną z nich trafił na stałe do annałów popkultury. Mowa o jego „Parku jurajskim”. Powieść została zekranizowana, a Crichton współtworzył scenariusz. Opowieść o odizolowanej od lądu wyspie, na której nieodpowiedzialni naukowcy wskrzeszają nieżyjące od 65 milionów lat dinozaury, z miejsca stała się kitem. Ludzie zaczęli się interesować rekonstrukcją materiału genetycznego pochodzącego z wykopalisk i fascynować klonowaniem. To, co wyprodukowała wyobraźnia Crichtona wtedy wydawało się niemożliwe, a dziś jest już rzeczywistością. Niedawno naukowcy sklonowali mysz, która była zamrożona przez kilkanaście lat, potrafią także odzyskiwać DNA z mocno zbutwiałych kości. Fikcja staje się codziennością.


Michael Crichton urodził się 23 października 1942 roku w Chicago. Ukończył Harvard University Medical School. Z wykształcenia lekarz, studiował antropologię na Uniwersytecie w Cambridge, ale szybko poświęcił się pisarstwu, które zgłębiał na Massachusetts Institute of Technology. Pierwsza książka – „Andromeda Strain” ukazała się jeszcze w czasie studiów medycznych. Jedna z pierwszych powieści opublikowana pod pseudonimem Jeffrey Hudson „A Case o Need” otrzymała nagrodę „Edgar Award”, następna była już na liście bestsellerów. Jego powieści, to między innymi „Śmierć binarna”, „Jurassic Park”, „Kongo”, „Rój”. Wiele jego książek zaadaptowano na filmy, Michael Crichton sporo także reżyserował. Spod jego ręki wyszedł m. in. „Twister”, ale także popularny serial „Ostry dyżur”, który wyprodukował.


Crichton lubował się w wykorzystywaniu technicznych możliwości oprogramowania komputerowego w fimie. To dlatego w 1995 roku otrzymał nagrodę Technical Achievement Academy Award.
W 2002 roku naukowcy z Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii Chińskiej Akademii Nauk, którzy znaleźli nowy gatunek ankylosaura nazwali go na cześć pisarza Crichtonosaurus bohlini, drugim członem nazwy oddając honor szedzkiem paleontologowi Andersowi Birgerowi Bohlinowi (odkrył stanowisko tzw. człowieka pekińskiego).


Crichton zostawił żonę Sherri i córkę Taylor. h.k.