Na Syberii obudzili organizmy sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat

Topniejąca wieczna zmarzlina na Syberii uwolniła organizmy znacznie starsze, niż wszyscy się spodziewali. Udało się “wskrzesić” nicienie sprzed 46 tysięcy lat, ale czy taka praktyka nie obróci się przeciwko nam?
Organizmy znalezione w wiecznej zmarzlinie są znacznie starsze, niż nam się wydawało /Fot. Pexels

Organizmy znalezione w wiecznej zmarzlinie są znacznie starsze, niż nam się wydawało /Fot. Pexels

W 2018 r. rosyjscy naukowcy znaleźli w topniejącej wiecznej zmarzlinie na Syberii dwa nicienie z rodzaju Panagrolaimus. Pierwotnie datowano, że mogą one mieć ok. 32 tys. lat, ale wykorzystując datowanie radiowęglowe udało sie skorygować tę datę. Okazuje się, że nicienie pochodzą co najmniej z późnego plejstocenu, czyli mają ok. 46 tys. lat.

Czytaj też: Makabryczne relikty przeszłości w górach. Topnienie lodowców odsłoniło szokujące znaleziska

To nie wszystko, bo naukowcy z Instytutu Maksa Plancka w Niemczech byli w stanie “ożywić” nicienie w warunkach laboratoryjnych i hodując je przez ponad 100 pokoleń dokonali analizy ich genomu. W ten sposób dowiedli, że mają do czynienia z nieznanym wcześniej gatunkiem, który został nazwany Panagrolaimus kolymaensis (od rzeki Kołyma). Szczegóły opisano w czasopiśmie PLOS Genetics.

Organizmy, które pozostawały w stanie kryptobiozy przez dziesiątki tysięcy lat

Nicienie z rodzaju Panagrolaimus występują na całym świecie i są znane z tego, że mogą przetrwać w środowiskach, które narażają je na wysychanie lub zamrażanie. Do tej pory naukowcy znali niewiele organizmów zdolnych do wejścia w stan życia utajonego (kryptobiozy) w odpowiedzi na trudne warunki środowiskowe, m.in. niesporczaki, nicienie i wrotki. Najdłuższy odnotowany czas spędzony w kryptobiozie wśród współczesnych organizmów to zaledwie 39 lat, jeżeli więc datowanie zostanie potwierdzone, będzie to absolutnie rekord.

Czytaj też: Jak nicienie wykrywają zapachy? Rozwiązano 30-letnią zagadkę

Prof. Teymuras Kurzchalia z Instytutu Biologii Komórek Molekularnych i Genetyki im. Maksa Plancka w Dreźnie mówi:

Datowanie radiowęglowe jest absolutnie precyzyjne i teraz wiemy, że naprawdę przetrwały 46 000 lat.

Nicienie zostały znalezione w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie na głębokości około 40 m. Kiedy naukowcy datowali materiał roślinny znaleziony w ich pobliżu, ustalili początkowy okres zamarzania między 45 839 a 47 769 lat temu. Do tej pory najstarszy nicień z rodzaju Plectus znaleziony na Syberii liczył 42 tys. lat.

Nicień Panagrolaimus kolymaensis /Fot. PLOS Genetics

Uczeni porównali genom P. kolymaensis z jednym z jego żyjących krewnych, organizmem modelowym używanym w laboratoriach na całym świecie – Caenorhabditis elegans – i znaleźli wiele pokrywających się genów. Wiele wspólnych genów jest powiązanych z mechanizmami zaangażowanymi w przetrwanie w trudnych warunkach środowiskowych, co jest interesujące, gdyż C. elegans zwykle występuje w regionach o klimacie umiarkowanym, ukrywając się w gnijących owocach lub roślinach.

Czytaj też: Niesporczaki są w stanie przetrwać nawet w… jelitach. Odkryto nowy gatunek

Naukowcy chcą teraz dowiedzieć się, jaką rolę odgrywają te wspólne geny w kryptobiozie i czy istnieje górna granica tego, jak długo nicienie mogą pozostawać w tym niezwykłym stanie.

W artykule czytamy:

Odkrycia te mają implikacje dla naszego zrozumienia procesów ewolucyjnych, ponieważ czasy generacji mogą być rozciągnięte od dni do tysiącleci, a długotrwałe przetrwanie osobników gatunków może prowadzić do ponownego powstania wymarłych linii.

Istnieje szansa, że odkrycie tajemnic kryptobiozy może pozwolić opracować nam lepszy sposób przechowywania komórek i tkanek przez długi czas. Ale grzebanie w wiecznej zmarzlinie może także dla nas źle się skończyć i doprowadzić do uwolnienia starożytnych patogenów.