Kultowe bary

Nie ma drugiej polskiej wódki tak rozpoznawalnej i chętnie używanej przez barmanów. – Najpopularniejszym składnikiem koktajlowym jest wódka, przede wszystkim za sprawą jej uniwersalności. Dla mnie najważniejsza jest autentyczność produktów i dlatego wykorzystuję rzecz jasna wódkę z Polski, skąd trunek ten pochodzi. Wyborowa to idealny koktajlowy składnik, a jej zrównoważony charakter czyni z niej doskonałą bazę do znakomitych drinków – twierdzi Charles Vexenat, najlepszy barman na świecie (według Drinks International z roku 2009), manager Worldwide Coctail Club.

Już dziś Wódka Wyborowa króluje między innymi w:

Harry’s New York Bar – Paryż, FrancjaExperimental Coctail Club – Paryż, FrancjaSanderson Long Bar – Londyn, AngliaHugos Lounge – Sydney, AustraliaManhattan – Johannesburg, RPALight Bar St Martins Lane Hotel – Londyn, AngliaMilk & Honey Soho – Londyn, AngliaPRAVDA VODKA BAR – Toronto, KanadaSud 777 – Meksyk, Meksyk

Wyborowa podbija barmański świat

Wyborowa jest jedyną polską wódką, którą możemy zamówić w najdalszych zakątkach globu, m.in. w Meksyku, Chile, Singapurze, czy na rajskich wyspach Polinezji Francuskiej i poczuć prawdziwie polski smak. - Pracując ponad 12 lat w branży gastronomicznej, w zasadzie od zawsze miałem styczność z wódką Wyborowa.  Ma doskonale zbalansowany smak i aromat, co czyni ją wódką idealnie nadającą się do szerokiej gamy działań. Świetnie się sprawdza podawana schłodzona lub na lodzie. Ma kultową już butelkę, która świetnie się „trzyma w ręce’’, co jest bardzo istotne w trakcie szybkiej pracy. Z mojego doświadczenia wiem, że ten, kto raz zasmakował Wyborowej pozostaje z nią na zawsze! – twierdzi Maciej Starosolski, ambasador wódek.

Jakość z żyta

Tajemnica sukcesu Wyborowej tkwi w jakości produkcji. Jest produkowana z żyta. Dzięki temu posiada aksamitną teksturę i bogaty smak. Tanie składniki, często opisywane na etykietach innych wódek jako np. “selected ingridients” to zwykle nic innego jak melasa oraz kukurydza, które dają jedynie poczucie słodkości. A przecież nie chodzi o poczucie, tylko prawdziwy smak!

- Wyborowa od lat cieszy się uznaniem wśród profesjonalistów z branży i koneserów na całym świecie. Poza tym Polska jest krajem w którym powstała wódka i jest w nim obecna od ponad 600 lat. Wraz z upływającym czasem smak wódki Wyborowa pozostaje bez zmian. Wyborowa jest idealna zarówno do koktajli, jak i shotów. Od lat towarzyszy wydarzeniom kulturowym i artystycznym. Była serwowana nie tylko na gali z okazji rozdania Oskarów, czy nagród MTV ale także podczas inauguracyjnego lotu Concordem z Londynu do Nowego Jorku. To swoisty ambasador polskich wódek na świecie, któremu zawsze mogę zaufać – dodaje Charles Vexenat.

Przepis na letni koktajl

BARMAN

- 40 ml wódka Wyborowa
- połówka cytryny
- 2 łyżeczki białego cukru

Cytrynę pokroić w ósemki, dodać cukier i rozgnieść.
Szklankę w połowie napełnić kruszonym lodem, dodać pozostałe składniki, zamieszać. Dopełnić szklankę lodem po brzegi. Dekorować cząstką cytryny lub skórką od cytryny.