Wydrukuj książkę w sklepie

Espresso Book Machine od firmy OnDemandBooks w ciągu kilku minut drukuje dowolną z książek, jaką wybierze sobie klient. Podpisane niedawno porozumienie z Google pozwoliło rozszerzyć zawartość biblioteki do 3,5 mln dostępnych pozycji.

Pomysł błyskawicznego drukowania książek nie jest nowy, ale dopiero niedawno został wprowadzony w życie. Drukowanie książek odbywa się niezwykle szybko – z prędkością 100 stron na minutę, przy czym wydrukowana, sklejona i przycięta za pomocą maszyny książka niewiele różni się od tej kupionej w tradycyjnej księgarni. Wystarczy wybrać na monitorze Espresso Book Machine odpowiednią książkę, opłacić jej zakup, a następnie poczekać, aż będzie gotowa. Księgozbiór, z jakiego można wybierać pozycję do wydrukowania w Espresso Book Machine, w rzeczywistości zająłby około 200 km bibliotecznych półek. Można sobie wyobrazić, ile miejsca w księgarniach i bibliotekach uda się dzięki niej zaoszczędzić.

Producenci EBM poinformowali niedawno, że podczas 12-godzinnego działania w ciągu roku urządzenie jest w stanie wydrukować do 60 tys. książek, w pierwszym roku użycia lepiej jednak ograniczyć się do 50 tys. Błyskawiczne drukowanie książek realizowane jest z pliku PDF na papierze o formacie A4, który następnie przycinany jest do odpowiedniego rozmiaru.

Przy współpracy Google jesteśmy w stanie zapewnić czytelnikom na całym świecie dostęp do milionów książek cyfrowych, napisanych w różnych językach. Dzięki temu będzie można drukować nie tylko rzadkie, lecz również nie wydawane już od wielu lat pozycje – powiedział Jason Epstein, szef OnDemandBooks. Jak działa maszyna, zobaczyć można na youtube. JSL

źródło: www.ondemandbooks.com