Czy płachta zawsze działa na byka? Dlaczego czarne owce są złe? Czy „daleko” to tam, gdzie raki zimują? Jak uwarunkowania geograficzno-kulturowe wpływają na znaczenia słów? Czy pojęcia filozoficzne w językach europejskich i pozaeuropejskich oznaczają to samo? M.in. o tym opowie prof. Tadeusz Gadacz – filozof i religioznawca, bliski współpracownik ks. prof. Tischnera, były pijar. Otwarte dla publiczności spotkanie z uczonym w auli Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej poprowadzi Wojciech Eichelberger.
Przypominamy, że prof. Gadacz jest jednym z naukowców nominowanych w naszym plebiscycie „Soczewki Focusa 2011”. Na wasze głosy czekamy tylko do 16 stycznia! Więcej informacji znajdziecie na stronie http://www.focus.pl/informacje/soczewki11/
Wykład to ciąg dalszy cyklu spotkań „Horyzonty poznania SWPS“, który łamie myślowe stereotypy, wypycha nasz umysł z utartych kolein, każe zastanowić się nad tym, co w nauce pewne, a co wymaga zbadania na nowo. Pomysłodawca cyklu, Wojciech Eichelberger, zachęca swoich gości: przyrodników i humanistów z Polski i zagranicy do dyskusji o ich badaniach i poglądach. Poglądach, które wymykają się tradycyjnej nauce i pomagają przekraczać horyzonty naszego poznania. Cyklowi patronują „Focus”, Radio TOK FM i „Gazeta Wyborcza”, a współfinansowanie zapewnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Kiedy: 19 stycznia 2012 r. o godz. 18.00
Gdzie: aula 214 im. prof. Tadeusza Tomaszewskiego, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31 (mapa: http://g.co/maps/77ca4, foursquare: http://4sq.com/bxVqRd)
Więcej informacji: http://www.horyzontypoznania.pl