Wykład o neandertalczykach

Zapraszamy kolejny wykład z cyklu „Horyzonty poznania SWPS“. Tym razem dowiemy się, jak wiele w nas jest neandertalczyka. Wstęp wolny!

Jeśli komuś wydaje się, że Homo sapiens to odrębny, stosunkowo „młody” gatunek, jest w błędzie. Z najnowszych badań wynika, że drzewo rodowe ludzkości jest znacznie prostsze, niż do niedawna uważano (pisaliśmy o tym m.in. w artykule „Nasz ludzki rodowód“ – http://www.focus.pl/nauka/zobacz/publikacje/nasz-ludzki-rodowod/). „Tożsamość – kulturowa, językowa, genetyczna – to fenomen mający dużo dłuższe korzenie, niż jesteśmy skłonni sądzić. Wyniki badań zmuszają do rewizji poglądów na prehistorię Europy. Kształtowanie się odrębności mieszkańców naszego kontynentu to proces mierzony w milionach lat. Ta długa historia miała swoje dramatyczne zwroty, a dzisiejsi Europejczycy noszą ich piętno” – mówi dr Mikołaj Urbanowski, archeolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Uczony ten ma na swoim koncie m.in. przełomowe odkrycie szczątków trzech neandertalczyków w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. A niedługo opowie wszystkim chętnym, co wynika z podobieństw genetycznych i kulturowych między nami a neandertalczykami. Otwarte dla publiczności spotkanie w auli Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej poprowadzi Wojciech Eichelberger.

Wykład to ciąg dalszy cyklu spotkań „Horyzonty poznania SWPS”, który łamie myślowe stereotypy, wypycha nasz umysł z utartych kolein, każe zastanowić się nad tym, co w nauce pewne, a co wymaga zbadania na nowo. Pomysłodawca cyklu, Wojciech Eichelberger, zachęca swoich gości: przyrodników i humanistów z Polski i zagranicy do dyskusji o ich badaniach i poglądach. Poglądach, które wymykają się tradycyjnej nauce i pomagają przekraczać horyzonty naszego poznania. Cyklowi patronują „Focus” i „Gazeta Wyborcza”, a współfinansowanie zapewnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Kiedy: 24 listopada 2011 r. o godz. 18.00  

Gdzie: aula 214 im. prof. Tadeusza Tomaszewskiego, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31 (mapa: http://g.co/maps/77ca4, foursquare: http://4sq.com/bxVqRd)

Więcej informacji: http://www.swps.pl