Wyleczyć autyzm

Psycholodzy, pedagodzy, logopedzi i rodzice autystycznych dzieci spotkają się w Warszawie, by porozmawiać o najskuteczniejszych metodach terapii.
Wyleczyć autyzm

Choć dla niektórych autyzm nie jest chorobą, a jedynie wariantem normy, rodzice dzieci dotkniętych tą przypadłością są gotowi na wiele poświęceń, by ułatwić im funkcjonowanie. Niestety, wiele dostępnych dziś terapii nie ma udowodnionej skuteczności (np. restrykcyjne diety) albo naukowych podstaw (jak przeszczepy komórek macierzystych, o których wkrótce napiszemy obszerniej w “Focusie”). Dlatego uczeni ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej organizują międzynarodową konferencję poświęconą temu zagadnieniu. “Rodzice dzieci z autyzmem chwytają się każdej propozycji pomocy, co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę fakt, że autyzm jest bardzo poważnym zaburzeniem. Chcemy im pomóc i podpowiedzieć, na co powinni zwracać uwagę przy doborze terapii” – mówi dr Monika Suchowierska z Katedry Analizy Zachowania SWPS i organizator wydarzenia.

Uczestnicy sympozjum poznają wyniki najnowszych badań naukowych poświęconych skuteczności stosowanych na świecie terapii oferowanych osobom z zaburzeniami rozwoju. Wykłady poprowadzą uznani psychologowie behawioralni oraz doświadczeni klinicyści z USA i Wielkiej Brytanii, w tym Andy Bondy i Lori Frost, twórcy systemu komunikacji alternatywnej Picture Exchange Communication System, prof. Joseph Wyatt (Marshall University) i prof. Jane Howard (California State University Stanislaus).

Program wydarzenia koncentruje się na terapii behawioralnej, a w szczególności stosowanej analizie zachowania, metodzie rekomendowanej przez naukowców osobom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i innymi zaburzeniami rozwoju. W sympozjum weźmie udział ok. 300 osób, w tym rodzice dzieci z zaburzeniami rozwoju, psycholodzy, pedagodzy, logopedzi pracujący z osobami o zaburzonym rozwoju i studenci.

Co: VIII Międzynarodowe Sympozjum Naukowego Polskiego Towarzystwa Psychologii Behawioralnej

Gdzie: SWPS, ul. Chodakowskiej 19/31, Warszawa (mapa: http://g.co/maps/77ca4, foursquare: http://4sq.com/bxVqRd)

Kiedy: 24-25 marca 2012 r.

Dla głodnych wiedzy: 

Program sympozjum: tu

Fragment książki autystycznego geniusza Daniela Tammeta: tu

Historia fałszywych badań sugerujących związek między autyzmem a szczepionkami: tu

Więcej:cywilizacje