Smartfon i Facebook? Jakie są najważniejsze wynalazki XXI wieku

XXI wiek jest niezwykle barwnym okresem w historii świata. Obfituje w wiele interesujących odkryć, które znacząco wpływają na naszą rzeczywistość. Przedstawiamy siedem najciekawszych wynalazków XXI wieku.
Smartfon i Facebook? Jakie są najważniejsze wynalazki XXI wieku

Wynalazki XXI wieku: Facebook

Facebook pokochał cały świat. Umożliwił swobodne kontaktowanie się ze sobą ludziom z różnych miejsc na naszym globie. Twórcą Facebooka jest Mark Zuckerberg. Choć portale społecznościowe istniały już wcześniej i wciąż podejmowano próby ich tworzenia, to dopiero Facebook okazał się najbardziej imponującym serwisem. Pozwala on nie tylko na natychmiastowe, proste i swobodne komunikowanie się, ale również daje możliwość dzielenia się z innymi swoim życiem, przemyśleniami, poglądami, właściwie wszystkim – w sieci. Miliony ludzi wręcz się od niego uzależniły i nie wyobrażają sobie dnia bez przeglądania facebookowych newsów albo dodania czegoś od siebie. Portal ten umożliwił także pisanie na biężaco o swoich emocjach, co bardzo wpłynęło na jakość kontaktów międzyludzkich i zweryfikowało mnóstwo relacji.

Użytkownicy zarejestrowani na Facebooku mają prawo wymieniać wiadomości, przesyłać sobie zdjęcia oraz pliki, tworzyć grupy, dołączać do interesujących ich zespołów. Portal ten daje ogromnie dużo możliwości. Jeśli jesteśmy zainteresowani wyszukaniem ciekawego wydarzenia w naszej okolicy, najłatwiej będzie skorzystać z wyszukiwarki facebookowej. Nie ma wówczas konieczności przeglądania wielu rozmaitych stron internetowych i poszukiwanie zajmuje znacznie mniej czasu niż przed erą facebookową.

Siedziba Facebooka znajduje się w Menlo Park; serwis został utworzony 4 lutego 2004 roku na Uniwersytecie Harvarda. Utworzył go wspomniany wcześniej Mark Zuckerberg wraz z grupą studentów. Początkowo był on dedykowany studentom, by mogli pozostawać w stałym kontakcie online, przesyłać sobie wiadomości czy zdjęcia. Serwis spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem i jego działalność szybko zaczęła się poszerzać, aż w końcu odniósł spektakularny sukces.

 

Wynalazki XXI wieku: Plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne, czyli plastry hormonalne, których celem jest zapobieganie zajściu w ciążę. Ich stosowanie jest bezpieczne, a przy tym bardzo wygodne. Pozwalają cieszyć się swobodą seksualną. Zawierają w składzie dwa składniki aktywne – etynyloestradiol i norelgestromin (są to syntetyczne hormony), które są odpowiednikami żeńskich hormonów płciowych, takich jak progesteron i estrogen. Działanie plastrów hormonalnych polega na stopniowym uwalnianiu substancji czynnych z plastra i dostawanie się ich do krwiobiegu przez skórę. Uwalnianie hormonów z plastra trwa siedem dni, po tym czasie konieczne jest wymienienie go na nowy.

Prawidłowe stosowanie plastrów antykoncepcyjnych wykazuje bardzo wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży. Dodatkowo nie trzeba pamiętać o ich codziennym stosowaniu, tak jak to ma miejsce w przypadku tabletek hormonalnych. Oprócz tego, mogą one znacznie obniżyć objawy PMSu – zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

 

Wynalazki XXI wieku: Smartfon

Kolejnym wspaniałym wynalazkiem, który po raz pierwszy pojawił się na rynku w 2007 roku na rynku, był w pełni funkcjonalny smartfon. Warto jednak mieć na uwadze, że już w 1993 roku zaprezentowano światu IBM Simon, który był prekursorem popularnego obecnie iPhone’a.

Smartfony umożliwiają nam robienie pięknych, wysokiej jakości zdjęć, nawiązywania połączeń z ludźmi, ale też pozwalają na korzystanie z internetu, dają dostęp do nawigacji, ułatwiają naukę. Są to zatem idealne urządzenia wielofunkcyjne, z których korzysta dzisiaj niemal każdy!

 

Wynalazki XXI wieku: Samochody hybrydowe

Samochody hybrydowe są znacznie lepsze dla naszego środowiska niż tradycyjne auta – mimo tego, że są napędzane z dwóch źródeł energii. Samochody z napędem hybrydowym są wyposażone w jeden lub kilka silników elektrycznych. Ich obecność służy do zwiększenia mocy samochodu oraz zmniejszenie zużycia paliwa.

Na świecie produkowane są nie tylko osobowe samochody hybrydowe, ale również autobusy hybrydowe, traktory oraz samochody ciężarowe.

Ten typ pojazdów ma złagodzić destrukcyjny wpływ technologii na środowisko naturalne i przyrodę, dzięki emitowaniu mniejszej ilości zanieczyszczeń.

 

Wynalazki XXI wieku: E-book i elektroniczny czytnik

E-booki zrewolucjonizowały nasze myślenie o książkach i literaturze. Od momentu ich pojawienia się (w Polsce był to rok 2008 – wówczas coraz więcej osób zaczęło po nie sięgać) mamy możliwość posiadania ogromnej, bogatej biblioteki w jednym miejscu. Korzystanie z tego rodzaju czytnika jest proste, lekkie i przyjemne. Jedynym wymogiem jest, abyśmy posiadali naładowaną baterię. Dzięki e-bookom oszczędzamy mnóstwo drzew przed ich przerabianiem na produkt do druku, a także chronimy ośmiornice, od których pobiera się atrament.

Obecnie już 95% bibliotek w Ameryce umożliwia wypożyczanie e-booków.

 

Wynalazki XXI wieku: Youtube

Pierwszy film na serwisie Youtube został opublikowany w 2005 roku. Serwis ten całkowicie odmienił nasze życie i spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. Dzięki Youtubowi mamy możliwość zapoznawania się z rozmaitymi, alternatywnymi źródłami informacji, do których wcześniej mieli dostęp tylko nieliczni. Umożliwia również oglądanie ważnych wydarzeń na całym świecie.

Mnóstwo ludzi dzięki Youtubowi rozpoczęła pracę w sieci, która stanowi połączenie pracy zarobkowej z realizowaniem swojej pasji. Kanały na serwisie cieszą się niezwykłą popularnością i stanowią jedne z najbardziej ekscytujących wynalazków i możliwości XXI wieku.

 

Wynalazki XXI wieku: Sztuczna trzustka

Sztuczna trzustka to doskonały wynalazek dla ludzi cierpiących na cukrzycę. Doskonale kontroluje ona ilość glukozy we krwi, a przy tym działa faktycznie jak trzustka prawdziwa. Stosowanie sztucznej trzustki rozpoczęto na czteroletnim chłopczyku z cukrzycą pierwszego typu. Technologia sztucznej trzustki autentycznie może pomóc chorym na cukrzycę, ale także na inne choroby, które mają negatywny wpływ na funkcjonowanie tego gruczołu (np. raka trzustki).