Najstarsza stocznia świata z nowymi odkryciami. To miejsce wpływało na losy ludzkości

W południowej Turcji odnaleziono pozostałości tego, co w epoce brązu pełniło rolę stoczni. Niedawno działający tam badacze natknęli się na nowe artefakty, które pozwalają lepiej zrozumieć historię tego miejsca.
Najstarsza stocznia świata z nowymi odkryciami. To miejsce wpływało na losy ludzkości

Archeolodzy działali w okolicach miasta Mersin, na wyspie Dana, a pierwsze dokonane tam odkrycia związane z tytułową stocznią nastąpiły w 2015 roku. Teraz zespół pod wodzą autora ówczesnych znalezisk może zapisać na swoim koncie kolejny sukces. Co ciekawe, stocznia mogła działać naprawdę prężnie – do tego stopnia, że jednocześnie powstawało tam niemal 300 jednostek.

Czytaj też: Dzieciństwo Jezusa w nieznanym wcześniej tekście. Naukowcy odczytali starożytny papirus

Dotyczyło to zarówno niewielkich łodzi, jak i relatywnie dużych statków. Publikacja poświęcona ostatnim ustaleniom w tej sprawie ukazała się na łamach Journal of Maritime Archaeology. Zlokalizowane na terenie wyspy Dana obiekty mające postać ramp okazały się bardzo liczne. Początkowo zidentyfikowano około stu takowych, natomiast obecnie ich liczba wynosi aż 294. 

Zakładając, że każda taka rampa pozwalała na budowę jednego statku, archeolodzy doszli do wniosku, iż jednocześnie mogło tam być realizowanych prawie trzysta projektów. Przeciętny czas budowy statku w epoce brązu wynosił sześć miesięcy. Idąc tym tokiem myślenia można założyć, że w grę wchodziło wodowanie nawet 500-600 jednostek rocznie. To imponujący wynik i liczba, która bez wątpienia mogła wpływać na sytuację żeglarską na Morzu Śródziemnym.

Stocznia z epoki brązu została znaleziona na wyspie Dana. Rocznie mogło tam powstawać nawet 600 jednostek

Co istotne, nie chodzi jedynie o rampy, ale również inne elementy infrastruktury. Uczestnicy wykopalisk dotarli do pozostałości warsztatów, wieżyczek bezpieczeństwa, miejsc modlitwy a nawet fragmentów zamku. Powstające w tym porcie statki zapewne były kluczowe dla niektórych cywilizacji. Na przykład Persowie dominowali na lądzie, dlatego musieli pozyskiwać elementy swojej floty z innych obszarów i to właśnie stocznie takie jak znajdująca się na południu Turcji mogły być miejscem produkcji tych jednostek.

Naukowcy sądzą też, że na tym obszarze produkowano statki wchodzące w skład floty należącej do Marka Antoniusza oraz Kleopatry. Sieć powiązań jest nawet rozleglejsza, a członkowie zespołu badawczego dodają, że w I wieku p.n.e. około 1000 statków piratów cylicyjskich napadło na 500 osad w Grecji. Uczestnicy tych najazdów stanowili realne zagrożenie dla Cesarstwa Rzymskiego. Większość należących do nich statków prawdopodobnie powstała w opisywanym porcie.

Czytaj też: Przeszukiwali wrak statku i znaleźli w nim coś nietypowego. Pochodzi z czasów średniowiecza

Poza odkryciami pochodzącymi z epoki brązu archeolodzy dotarli też do znacznie starszych artefaktów. Zlokalizowane przez nich obiekty pochodzą z okresu od 10 000 do 8000 roku p.n.e. Mają postać kamiennych narzędzi i prawdopodobnie były wykorzystywane przez grupy przechodzące z łowiecko-zbierackiego trybu życia na osiadły. W takich okolicznościach na popularności zyskiwała uprawa roli oraz hodowla zwierząt. W epoce brązu na miejscu zaczęła natomiast funkcjonować stocznia, którą określa się mianem najstarszej na świecie.