WZW typu B: 5 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

1. Co to jest WZW typu B?

Wirus WZW typu B, to drugi po tytoniu czynnik rakotwórczy, który może być przyczyną nawet
80 proc. przypadków raka wątrobowo – komórkowego. Jak go rozpoznać i jak się chronić?

Wirusowe zapalenie wątroby typu B, czyli tzw. „żółtaczka wszczepienna” lub „żółtaczka zakaźna typu B” to najczęstsza wirusowa choroba wątroby. Wywołuje ją wirus WZW typu B (HBV), który jest do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV.

Z wirusem WZW typu B mamy do czynienia o wiele częściej niż się może nam wydawać. Na 100 zdrowych Polaków 1 jest jego nosicielem, a liczba zakażeń tym typem wirusa w Polsce należy do najwyższych w Europie.

W 2015 r. odnotowano znaczny wzrost zakażeń WZW typu B. Według danych PZH w  okresie od stycznia do sierpnia 2015 r. odnotowano około 900 więcej nowych przypadków zakażeń WZW typu B niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

2. Gdzie i jak można się zakazić WZW typu B?

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak łatwo można zakazić się wirusem WZW typu B, który przenoszony jest tzw. drogą krwi, czyli w związku z naruszeniem ciągłości tkanek. Najczęstszą drogą zakażenia wirusem jest kontakt z zakażoną krwią np. w trakcie zabiegów medycznych, poprzez kontakt z raną ciętą, podczas pobierania krwi do badania, podczas transfuzji krwi oraz w czasie zabiegów stomatologicznych. 

Zakażona matka może podczas porodu przekazać wirusa noworodkowi. Do zakażenia może dojść również podczas zabiegów kosmetycznych np. przekłucia uszu, wykonania tatuażu, pedicure’u oraz podczas wizyty u fryzjera. Czynnikiem ryzyka może być używanie pożyczonej golarki, szczoteczki do zębów, jeśli zostały one skażone krwią.

3. Jakie są objawy choroby i konsekwencje rozwoju WZW typu B?

Typowe Objawy towarzyszące rozwojowi WZW typu B mogą utrzymywać się do kilku tygodni i obejmują zżółcenie skóry oraz białek oczu, a mocz przybiera barwę piwa. Objawy niespecyficzne to uczucie ogólnego osłabienia i zwiększonej męczliwości, pojawienie się nudności, wymiotów i bólu brzucha. Zakażenie wirusem WZW typu B może prowadzić do wystąpienia nadostrego zapalenia wątroby, marskości i niewydolności wątroby. Na świecie Ponad 780 tys. osób rocznie umiera w wyniku schorzeń spowodowanych zakażeniem wirusem WZW typu B.

4. Co WZW typu B ma wspólnego z rakiem wątroby?

Od kilku lat WHO podkreśla, że wirus HBV jest drugim po tytoniu czynnikiem rakotwórczym, który może odpowiadać nawet za 80 proc. przypadków raka wątrobowo-komórkowego. U około 20-30 proc. dorosłych, przewlekle zakażonych wirusem WZW typu B, rozwija się rak wątrobowo-komórkowy. Niestety rak rozwija się bardzo szybko, a ze względu na ograniczony dostęp do diagnostyki i leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu B, wiele osób dowiaduje się o chorobie zbyt późno i terapia staje się mało skuteczna. Szczepienie przeciwko WZW typu B to pierwsze szczepienie w profilaktyce onkologicznej, które pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka wątrobowo komórkowego, a jego skuteczność wynosi 95 proc.

5. Jak mogę chronić się przed WZW typu B?

Najczęściej zalecaną metodą zapobiegania zakażeniom wirusami WZW typu  B i typu A jest szczepienie ochronne. Szczepienie przeciwko WZW typu B to pierwsze szczepienie w profilaktyce onkologicznej, które pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka wątrobowo-komórkowego.

Od 1982 r. na świecie podano już ponad miliard dawek szczepionek przeciwko WZW typu B. W Polsce znacząco zmniejszyła się zapadalność na WZW typu B po wprowadzeniu w 1994 r. obowiązkowego szczepienia niemowląt przeciwko temu typowi wirusa w 1994 r.

Taką opcję ochrony przed WZW typu B powinny rozważyć wszystkie osoby urodzone przed 1994 r. Ponad 60 proc. osób zainfekowanych wirusem WZW typu B zostaje nim zakażonych w placówkach medycznych, dlatego warto skorzystać z takiego szczepienia planując poddanie się zabiegom medycznym. Podczas trwania Żółtego Tygodnia warto skorzystać ze szczepień przeciwko WZW typu B oraz rozważyć szczepienie przeciwko WZW typu A, nazywanego potocznie „żółtaczką pokarmową”.


Akcja Żółty Tydzień jest organizowana, by uświadamiać społeczeństwu zagrożenia zdrowotne, związane z wirusowymi chorobami wątroby oraz edukacja na temat ich profilaktyki. Podczas 31. edycji Żółtego Tygodnia (od 5. do 16. października 2015 r.), będzie można dowiedzieć się więcej na temat WZW typu A i typu B oraz jak zadbać o ochronę swojej wątroby.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.zoltytydzien.pl