Xiaomi Mix 5 powraca. Czy w końcu doczeka się premiery?

Seria Xiaomi Mix przyniosła nam kilka naprawdę świetnych urządzeń, choć producent raczej nie wypuszcza ich zbyt regularnie. Najnowszy model – Xiaomi MIX 5 – co jakiś czas powraca w przeciekach, jednak jak na razie wciąż nie zapowiada się, byśmy szybko zobaczyli go na sklepowych półkach.
Xiaomi Mix 5 powraca. Czy w końcu doczeka się premiery?

Co się dzieje z Xiaomi Mix 5?

Pierwszy Mi Mix wprowadził modę na prawie bezramkowe telefony. Mi Mix 2 i 2S zaskoczył nas aparatem pod ekranem (nie mylić z USC – under-screen camera). Było z nim nieco problemów, bo umieszczono go przy dolnej krawędzi, jednak i tak była to ogromna nowość. W Mi Mix 3 już dostaliśmy wysuwany aparat, a Mi Mix Fold przyniósł składany ekran. Nie można również zapomnieć o Mi Mix Apha, choć ten model niestety nie trafił do masowej produkcji. W swojej eksperymentalnej serii Xiaomi zawsze nas zaskakiwało, choć często nie tak, jakbyśmy tego chcieli – tu mówię o trzyletniej przerwie między premierą Mix 3 a Mix 4, która zresztą znów się powtarza, bo Mix 4 debiutował przecież w 2021 roku, a jego następcy wciąż nie widać.

Czytaj też: Motorola przedstawia nowe składaki. Oto Razr 50 i Razr 50 Ultra

O ile jednak producent nadal nie zapowiedział premiery Mix 5, to co jakiś czas urządzenie pojawia się w przeciekach. Na początku roku model pojawił się w bazie IMEI, co potwierdziło jego istnienie, a teraz Digital Chat Station ujawnił kilka szczegółów na jego temat. Jednym z istotniejszych szczegółów, zwłaszcza w kontekście ewentualnej premiery, jest chipset, jaki znajdzie się na pokładzie tego smartfona. Ma być to Snapdragon 8 Gen 4, a to oznacza premierę najszybciej w październiku tego roku, bo właśnie wtedy Qualcomm zaprezentuje swój najnowszy flagowy układ. Co prawda jakiś czas temu w Geekbench pojawił się prototyp Mix 5 ze Snapdragonem 8 Gen 3, ale jeśli model ten nie zadebiutuje w przeciągu następnych kilku miesięcy (a na to się nie zapowiada), to wątpliwe, by Xiaomi zdecydowało się na gorszy procesor.

Czytaj też: Amazon znów się pospieszył. Tym razem ujawnił specyfikację Galaxy Watch 7

Przeciek twierdzi też, że Xiaomi Mix 5 zostanie wyposażony w kamerę pod wyświetlaczem, co widzieliśmy już u poprzedników, jednak trudno stwierdzić, na jaką technologię zdecyduje się producent. Zapewne będzie to w jakiś sposób ulepszone rozwiązanie znane z Mix 4. Nie zabraknie też ceramicznej obudowy, która jest już tradycją w tej serii.

Czytaj też: Pojawiają się pierwsze rendery Galaxy Tab S10 Ultra. Na wielkie zmiany nie ma co liczyć

Nowy członek eksperymentalnej serii nowi nazwę kodową „Suiren” i obecnie wciąż jest w fazie testów, a jego premiera nastąpi najprawdopodobniej dopiero w przyszłym roku. Warto więc traktować te przecieki z dużą rezerwą, bo jeszcze wiele może się zmienić, o ile do tej premiery faktycznie dojdzie w 2025 roku. Do tej pory wszystkie doniesienia były raczej mgliste i jedynym konkretem jest certyfikacja IMEI, która jednak nie jest gwarancją premiery. Tak naprawdę Xiaomi Mix 5 wciąż pozostaje niepewny i zapewne tak pozostanie jeszcze przez dłuższy czas.