Xiaomi Mix Fold 4 będzie rekordowo cienki. A co zaoferuje Mix Flip?

Prężnie rozwijający się rynek składanych smartfonów wkrótce zyska dwa nowe modele, oba od Xiaomi. Chiński gigant szykuje nie tylko kolejną generację Mix Folda, ale przede wszystkim swój pierwszy składak z klapką. Kiedy swoją premierę zaliczą Mix Fold 4 i Mix Flip, a także co będą miały do zaoferowania?
Xiaomi Mix Fold 4 będzie rekordowo cienki. A co zaoferuje Mix Flip?

Coraz więcej wiemy o składanych smartfonach od Xiaomi

O ile nadejście Mix Fold 4 nie jest dla nas żadnym zaskoczeniem, o tyle inaczej jest w przypadku Mix Flip, czyli pierwszego modelu z klapką w ofercie Xiaomi. Mówi się o nim już od dawna, jednak jak do tej pory żadnych oficjalnych potwierdzeń nie dostaliśmy. Smartfon ten jest ekscytujący z wielu powodów, choć tym najważniejszym są plotki mówiące o jego globalnej premierze. Jeśli śledzicie wiadomości ze świata smartfonów, to doskonale wiecie, że Xiaomi z niewiadomych powodów nie chce dystrybuować Mix Foldów na międzynarodowych rynkach. Będzie to więc pierwsza okazja, by w naszej części świata przetestować to, co w kwestii składaków ma do zaoferowania producent.

Czytaj też: Apple kombinuje z pomysłami na składaka. Raczej nie tędy droga

Chociaż wcześniejsze raporty wskazywały, że premiera obu modeli nastąpi na początku roku, wraz z Xiaomi 14 Ultra, tak się oczywiście nie stało i teraz czekamy na oficjalne wieści. Zanim jednak te się pojawią, dostaliśmy nowy raport, który ujawnia ramy czasowe ewentualnej premiery. Xiaomi Mix Fold 4 i Mix Flip miałyby zadebiutować w trzecim kwartale roku, co ze strony producenta będzie naprawdę śmiałym posunięciem. Dlaczego? W lipcu spodziewamy się debiutu Galaxy Z Fold 6 i Galaxy Z Flip 6. Oba składaki Samsunga mogą pojawić się w dwóch wersjach – droższej i bardziej budżetowej, co z miejsca stwarza naprawdę sporą konkurencję i to w dwóch segmentach cenowych. Mix Flip na pewno będzie urządzeniem z wyżej półki, więc powalczy z nowym Flipem od południowokoreańskiego giganta. O ile faktycznie doczeka się międzynarodowej premiery.

Oprócz tego Digital Chat Station podsunął nam kilka szczegółów związanych ze specyfikacją nadchodzących składaków. Oba urządzenia mają zostać wyposażone w aparat główny 50 Mpix z OIS (1/1,55”). Obok znajdzie się sensor Omnivision OV60A 1/2.8” dla teleobiektywu 2x. Dodatkowo Fold dostanie aparat z obiektywem ultraszerokokątnym 12 Mpix i teleobiektyw peryskopowy 10 Mpix z 5-krotnym zoomem optycznym. 

Czytaj też: Co z premierą serii Xiaomi Pad 7? Nowe tablety znów opóźnione

Wydaje się, że Xiaomi umieści na pokładzie obu swoich składanych smartfonów układ Snapdragon 8 Gen 4, ale to z kolei trochę nie zgadza się z premierą w trzecim kwartale, bo Qualcomm wprowadzi ten chipset zapewne w październiku. Spodziewam się raczej, że producent wykorzysta obecny flagowy chipset, chyba że na debiut tych urządzeń będziemy musieli czekać jeszcze dłużej.  Z dodatkowych informacji wiadomo również, że Mix Fold 4 i Mix Flip dostaną szybkie ładowanie bezprzewodowe, całkowitą wodoodporność i obsługę łączności satelitarnej.

[Aktualizacja] Pojawiają się kolejne szczegóły specyfikacji nadchodzących składaków

Znany leaker Digital Chat Station po raz kolejny przychodzi z przeciekiem dotyczącym Mix Fold 4 i Mix Flip od Xiaomi. Według jego źródeł, nadchodzący Fold stanie się rekordzistą w kategorii najcieńszego składanego smartfona, detronizując tym samym Honora Magic V2, który w jednym z wariantów ma 9,9 mm grubości. Mix Fold 3 miał 10,9 mm grubości, więc producent trochę będzie musiał go odchudzić. Z pewnością pociągnie to za sobą także różnicę w wadze, bo dotychczas było to 255 lub 259 gramów, w zależności od wariantu. Oby tylko Xiaomi nie chciało zmniejszyć baterii, bo 4800 mAh to naprawdę przyzwoite ogniwo i dobrze byłoby z niego nie rezygnować.

Przeciek potwierdza też obecność Snapdragona 8 Gen 3 na pokładzie obu składaków — tak jak wcześniej przypuszczałam, wzmianka o Snapdragonie 8 Gen 4 raczej była błędem. Ponadto DCS podał więcej szczegółów związanych z aparatami. Teleobiektyw Omnivision OV60A ma mieć rozdzielczość 60 Mpix i 2x zoom i znajdzie się w obu modelach, tak samo jak 12-megapikselowy aparat z obiektywem ultraszerokokątnym. Mix Fold 4 będzie więc wyróżniał się tylko peryskopowym teleobiektywem 10 Mpix z 5-krotnym zoomem.

Niestety, raport przynosi też bardzo złą wiadomość dla wszystkich, którzy liczyli, że przynajmniej Xiaomi Mix Flip wejdzie na międzynarodowy rynek. Według leakera, nie ma co liczyć na jego szerszą dostępność i oba składaki pozostaną na chińskim rynku.