XXI Targi Książki Historycznej

Już po raz dwudziesty pierwszy Porozumienie Wydawców Książki Historycznej organizuje swoje targi. Impreza odbędzie się w dniach 29 listopada – 2 grudnia w warszawskich Arkadach Kubickiego.

Na targach swoją ofertę zaprezentuje prawie dwustu wystawców z całej Polski: wydawcy książek historycznych, wydawnictwa muzealne, wydawnictwa biblioteczne, instytucje kultury, producenci gier planszowych i strategicznych, producenci filmowi. Pierwszy raz na targi przyjadą wystawcy z Białorusi i z Rosji.

W ramach tegorocznych Targów odbędzie się:

·          III Salon Książki Muzealnej

·          II Salon Bibliotek

·          I Salon Książki Białoruskiej

·          I Salon Historii Alternatywnej

 

Targom jak zawsze towarzyszyć będą liczne imprezy towarzyszące: spotkania autorskie, promocje książek, pokazy grup rekonstrukcyjnych, pokazy historycznych filmów fabularnych, spacery historyczne.
Wstęp na Targi Książki Historyczne i wszystkie imprezy jest bezpłatny.

Szczególnym wydarzeniem na Targach Książki Historycznej będzie zaprezentowanie faksymile Biblii Gutenberga – najcenniejszej książki świata, która znajduje się w Pelplinie, a której wartość jest szacowana jest na 100 milionów dolarów!

 

W programie XXI TKH między innymi:

·          spotkania ze znanymi historykami i autorami (m.in. Wiktor Suworow, Wladimir Bieszanow)

·          panele dyskusyjne (np. „Oblicza kobiety w średniowiecznej Polsce”)

·          spacery historyczne (prowadzenie: Sławomira Koper, Iwona Kienzler)

·          projekcje historycznych filmów fabularnych na stulecie Universalu (m.in. Katyń, Dzieci Ireny Sendlerowej, Gladiator)

·          pokazy grup rekonstrukcyjnych: turniej rycerski, turniej łuczniczy dla publiczności, pokazy walk rycerzy z epoki bitwy pod Płowcami, inscenizacja bitwy polsko-litewskiej „Oblężenie Jazdowa 1262”, „Od Mieszka do Jagiełły” − czyli opowieść jak zmieniało się uzbrojenie rycerza od X do XV w.

·          wystawa zabawek historycznych

·          wystawa o hutnictwie sprzed 2 tysięcy lat z okolic Warszawy

·          pokazy gier planszowych o tematyce historycznej i militarnej

·          gry i atrakcje dla najmłodszych

·          lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży

 

Jak co roku targom towarzyszyć będzie ogłoszenie wyników konkursu o Nagrodę KLIO i wręczenie nagród na najlepszą książkę historyczną. Członkami znamienitego jury są profesorowie: Tomasz Szarota, Jan Kieniewicz, Tomasz Kizwalter, Henryk Samsonowicz, Janusz Tazbir oraz redaktorzy: Marian Turski i Tomasz Łubieński. Wstępne wyniki Nagrody KLIO zostaną ogłoszone na konferencji prasowej Targów Książki Historycznej, która odbędzie się 26 listopada (poniedziałek) o godz. 12.00, w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Ogłoszenie ostatecznych wyników i wręczenie nagród nastąpi podczas otwarcia XXI Targów Książki Historycznej 29 listopada 2012 roku o godzinie 12.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego
w Warszawie.