XXIII Festiwal Nauki. „Nauka z Pałacem w tle”

21 i 22 września br. w historycznej i unikalnej scenerii XVIII-wiecznego Pałacu w Jabłonnie, Oranżerii, Oficynie hotelowej i na terenie 42-hektarowego parku, zorganizowany zostanie XXIII Festiwal Nauki – Nauka z Pałacem w tle.

Pierwsza edycja Festiwalu Nauki odbyła się w 1997 roku w Warszawie z inicjatywy środowisk naukowych: Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, Rektora Politechniki Warszawskiej oraz Prezesa Polskiej Akademii Nauk.

Pałac w Jabłonnie bierze czynny udział w Festiwalu od 2002r. i od początku wydarzenie to jest bardzo entuzjastycznie przyjmowane przez społeczność lokalną.  Jego głównym celem jest działanie na rzecz upowszechniania nauki rozumianej jako propagowanie jej dorobku w sposób przystępny dla wszystkich. Tegoroczna edycja odbędzie się honorowym patronatem Prezesa Polskiej Akademii Nauk oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Festiwal Nauki jest głosem naukowców przekonanych, że o współczesnej nauce należy rozmawiać ze społeczeństwem, udostępniać wiedzę i najnowsze odkrycia, również, by zyskiwać poparcie społeczne dla dalszego rozwoju nauki w Polsce.

Festiwal Nauki – Nauka z Pałacem w tle jest ważnym elementem życia kulturalno-naukowego w Gminie Jabłonna i Powiecie Legionowskim. Co roku odwiedza nas około 3000 osób, w tym licznie dzieci i młodzież ze szkół oraz rodziny. Wstęp na wszystkie warsztaty, prelekcje i pokazy jest bezpłatny.

XXIII Festiwal Nauki – Nauka z Pałacem w tle jest okazją do spotkania z wybitnymi osiągnięciami nauki polskiej, o których w sposób łatwy i przystępny opowiedzą ich Twórcy i Naukowcy: profesorowie i naukowcy z między innymi Akademii Sztuk Pięknych, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Medycznego, Ogrodu Botanicznego PAN czy Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN

Wielką wartością Festiwalu jest różnorodność form i idea interaktywności: od wykładów, warsztat i ćwiczeń poprzez pokazy oraz samodzielnie wykonywane doświadczenia przez uczestników.

To również wydarzenie wielopokoleniowe, uczestniczą w nim dzieci, młodzież wraz z rodzicami i dziadkami.

Ważnym celem Festiwalu Nauki jest również efekt integracyjny. W Festiwalu biorą udział zarówno jednostki badawczo-rozwojowe PAN, wyższe uczelnie, szkoły podstawowe i średnie, centra nauki, muzea, biblioteki i kluby sportowe. Jest to bardzo ważna platforma do wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów. Jest to również miejsce odkrywania młodych talentów z różnych dziedzin nauki i sztuki.

W tym roku oferta XXIII Festiwalu Nauki – Nauka z Pałacem w tle jest wyjątkowo atrakcyjna bo zawiera nowe i inspirujące propozycje. Swój udział potwierdziło ponad 80 Partnerów.

Swoimi osiągnięciami podzielą się m.in.:

– Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie zaprosi do pracowni rzeźby, konserwacji zabytków i fotografii,

– Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej zaprezentuje najnowsze roboty,

– Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu zademonstruje najnowsze urządzenia do badania słuchu,

– Narodowy Bank Polski przedstawi pokaże najnowsze technologie przy wykrywaniu fałszywych banknotów i monet,

– Klub Siatkarski Legionowia SA zaprosi dzieci i młodzież do aktywności sportowej.

Festiwal Nauki w Pałacu w Jabłonnie spełnia misje PAN jako najważniejszej w regionie instytucji popularyzującej naukę i kulturę dostępną dla wszystkich.

Partnerami strategicznymi Festiwalu Nauki w Pałacu w Jabłonnie są:

Polska Akademia Nauk

Szkoła Festiwalu Nauki (Uniwersytet Warszawski)

Marszałek Województwa Mazowieckiego

Powiat Legionowski

Gmina Jabłonna

PAŁAC W JABŁONNIE

Unikatowy XVIII-wieczny zespół pałacowo-parkowy w Jabłonnie, znajdujący się tylko 20 kilometrów od centrum Warszawy. Klasycystyczny styl autorstwa ulubionego włoskiego architekt króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Dominika Merliniego urzeka królewską historią i niepowtarzalnym klimatem. Pałac z jedyną w Polsce, okrągłą salą Balową, wysoką na 8,5 m z malowanym nieboskłonem. W części głównej Pałacu znajdują się bogato zdobione dekoracjami, obrazami, meblami i innymi eksponatami historycznymi salony: Mauretański, Pompejański, Kominkowy, Lustrzany, Polski i Chiński.

Do kompleksu należy również wspaniała Oranżeria, pełna roślin, która nieustannie gości ciekawe wystawy współczesnego malarstwa i rzeźby. W oficynie znajduje się hotel z elegancko urządzanymi apartamentami w historycznym stylu.

Pałac w Jabłonnie może pochwalić się również pięknym Pakiem Krajobrazowym w stylu angielskim założonym w latach 70-tych i 80-tych XVIII wieku. Na 46 ha parku znajdują się aż 54 drzewa-zabytki przyrody, łuk triumfalny a także ruiny: groty pustelnika, stajni Marconiego, altany chińskiej, muszli koncertowej.

Zespół parkowo-pałacowy jest na co dzień przestrzenią otwartą dla wszystkich. To miejsce wycieczek rowerowych, pikników rodzinnych, szkolnych lekcji przyrody, zabaw grup przedszkolaków a stała 5-kilometrowa ścieżka regularnie gości biegaczy oraz chodziarzy.

Więcej:festiwale