Yellowstone dosłownie cały w ruchu. Zlokalizowano ponad 1000 osuwisk, które zdradzają jego historię

Nie tylko superwulkan Yellowstone stanowi obszar badań naukowców na terenie najstarszego parku narodowego na świecie. Najnowocześniejsza aparatura zlokalizowała w tym obszarze ponad 1000 osuwisk, które udowadniają, że spora część parku znajduje się lub znajdowała się w przeszłości w ruchu.
Yellowstone dosłownie cały w ruchu. Zlokalizowano ponad 1000 osuwisk, które zdradzają jego historię

Rzeźba terenu Parku Narodowego Yellowstone nieczęsto bywa przedmiotem analiz badaczy. Zazwyczaj znajdująca się w tym miejscu pod powierzchnią ziemi ogromna komora magmowa wzbudza więcej zaciekawienia. Superwulkan drzemiący w tym miejscu może w niedługim czasie wybuchnąć. Jednakże nie tylko w ten sposób odzywa się tutaj natura.

Czytaj też: Czemu ziemia w Karpatach ciągle się osuwa? Oto jaką lekcję przynoszą nam osuwiska

Podczas konferencji Geological Society of America Connects 2022 został przedstawiony referat prezentujące wyniki najnowszych badań i mapowania osuwisk na terenie Yellowstone. W ramach prac skonstruowano szczegółowy obraz topografii obszaru o powierzchni miliona hektarów.

W 2020 roku samolot wyposażony w laser „zeskanował” cały teren. Następnie naukowcy zrekonstruowali rzeźbę Yellowstone, którą bacznie przestudiowali w poszukiwaniu oznak osuwisk. Zespół badawczy poszukiwał pewnych odstępstw od gładkiej tekstury łagodnych wzgórz i zboczy.

Na terenie Yellowstone jest wiele osuwisk. Ziemia nie jest tutaj taka stabilna

Zostało zlokalizowanych ponad 1000 osuwisk, co jest liczbą ogromną. Wiele z nich było aktywnych przed tysiącami lat, ale niektóre z nich są czynne nawet dzisiaj. Zmapowanie tych miejsc pomoże w reagowaniu na przyszłe incydenty ruchów masowych, do których może dojść.

Czytaj też: “Rdzeń demona”, rtęć, gorące źródła Yellowstone. Najgroźniejsze wypadki, jakie przytrafiły się naukowcom

Za przykład miejsca, które jest zagrożone przez nagłe osuwiska jest autostrada nr 191 biegnąca w zachodniej części Yellowstone. Droga asfaltowa przebiega dosłownie przez środek aktywnie osuwającego się zbocza. Kyra Bornong, jedna z referujących temat osób, tak powiedziała:

Warto mieć oko na tę autostradę, ponieważ kieruje ona znaczny ruch przez regiony podatne na osuwiska. To jedna z najbardziej ruchliwych dróg w stanie Montana.

Laserowe skanowanie terenu okazało się bardzo przydatną metodą w badaniach rzeźby terenu na olbrzymiej powierzchni. Badacze zwrócili uwagę, że to narzędzie transformacji, które ma wiele do zaoferowania.