YouTube z nowym ulepszeniem. Dzięki temu oglądanie filmów będzie przyjemniejsze

Google mocno się ostatnio stara, by uprzykrzyć życie zwykłym użytkownikom, którzy z YouTube’a korzystają za darmo. Gigant wprowadza nowości dla posiadaczy Premium oraz ograniczenia dla pozostałych. Na szczęście nadal zdarza mu się wrzucić na platformę coś, z czego będą – miejmy nadzieję – mogli skorzystać wszyscy.
YouTube z nowym ulepszeniem. Dzięki temu oglądanie filmów będzie przyjemniejsze

YouTube położy kres nagłym skokom głośności

Miliony twórców, miliardy filmików – biblioteka YouTube’a jest przeogromna i chociaż dla użytkowników to zaleta, od strony technicznej może być to dla Google’a twardy orzech do zgryzienia. Jedną z takich trudnych do ogarnięcia kwestii jest spójność dźwięku. Spotify czy Apple Music ograniczają nagły wzrost głośności, ale w serwisie giganta z Mountain View takiej funkcji nie ma, a szkoda, bo zapewne każdemu zdarzyło się, że po przełączeniu na kolejny filmik dźwięk był nagle o wiele głośniejszy. W nocy albo na słuchawkach to może być ogromny problem, choć nie ma co ukrywać, przy codziennym użytkowaniu też raczej nie jest niczym przyjemnym.

Czytaj też: Nie zainstalowałeś aktualizacji Androida? Twój smartfon zacznie Cię do tego namawiać

Dlatego wieść, że YouTube w końcu coś z tym zrobi to naprawdę świetna wiadomość. Nowe narzędzie o nazwie Stabilna głośność sprawi, że poziomy głośności w poszczególnych materiałach będą wyrównane, co (mam nadzieję) położy kres nagłym wzrostom po przeskoczeniu do kolejnego materiału. W tym celu wykorzystywana jest sztuczna inteligencja. Nowe ustawienie odkrył jeden z użytkowników Reddita, a następnie zauważył je też w swojej aplikacji M. Brandon Lee z kanału „This Is Tech Today”, który napisał o tym na Twitterze.

Jak możecie zauważyć na powyższym zrzucie ekranu, nowa funkcja znalazła się w Ustawieniach ukrytych pod ikonką koła zębatego. Obok opcji ustawienia jakości, napisów czy zapętlenia, zauważono też Stabilną głośność (Stable volume) z możliwością włączenia lub wyłączenia. Niestety, warto od razu zaznaczyć, że Google na razie nie wypowiedział się na temat tej nowości, dlatego jej działania jedynie się domyślamy. Zwłaszcza że funkcja jest w fazie testów, a jej dostępność jest mocno ograniczona, przez co niewielu użytkowników dostało do niej dostęp.

Czytaj też: Android 14 dostanie nowe ostrzeżenie. Google wciąż walczy ze sideloadingiem, ale już łagodniej

Tak czy inaczej, to ulepszenie, na które zapewne większość z nas czekała. Nagłe zmiany głośności potrafią być na YouTubie istną męczarnią, zwłaszcza gdy mamy założone słuchawki, a dźwięk nagle wybija się poza skalę, raniąc nam uszy. Pytanie tylko, czy będzie to opcja dostępna dla wszystkich, czy może Google postanowi ograniczyć ją jedynie dla użytkowników Premium? Osobiście mam nadzieję, że tym razem gigant wdroży je bez żadnych ograniczeń, ale żeby to potwierdzić, będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.