Im jesteś starszy tym sypialnia staje się ważniejsza. Dlaczego?

Sypialnię, kuchnię czy pokój dzienny – które pomieszczenia najchętniej dostosowujemy do nas? Kto i jakimi przedmiotami najczęściej upiększa dom? W Polsce przeprowadzono pierwsze badanie na temat różnic w potrzebie personalizacji mieszkań i domów.

Katarzyna Janus, w ramach pracy magisterskiej z psychologii w SWPS we Wrocławiu, postanowiła sprawdzić z czego wynikają różnice w potrzebie dekorowania wnętrz własnymi zdjęciami, pamiątkami z podróży czy dyplomami. Pod naukową opieką dr Katarzyny Byrki przebadała 103 osoby w wieku od 19 do 62 lat, zarówno właścicieli, jak i wynajmujących. W badaniu wzięli udział domownicy, którzy w większym stopniu wpływają na wystrój mieszkania.

Wyniki pokazują, że kobiety częściej nadają osobisty charakter wnętrzom niż mężczyźni i używają w tym celu większej liczby przedmiotów. Najczęściej upiększają pokój dzienny, a najrzadziej kuchnię. Co ciekawe, wraz z wiekiem wzrasta chęć personalizacji sypialni, ponieważ większa jest potrzeba intymności i przywiązania.

Jakimi przedmiotami się otaczamy? Najczęściej są to rzeczy osobiste, świadczące o relacjach z bliskimi. Im jesteśmy starsi tym zmniejsza się skłonność do pokazywania przedmiotów świadczących o relacjach osobistych z innymi, a zwiększa tendencja do autoprezentacji. – Chętniej otaczamy się trofeami świadczącymi o osiągnięciach, które nawiązują do naszej pracy lub statusu materialnego, np. wysokiej jakości sprzęt elektroniczny, dyplomy i medale – opisuje Katarzyna Janus, autorka badania.

Jak się okazuje, potrzeba dekorowania pamiątkami własnego „M” nie zależy od tego czy jesteśmy właścicielami czy tylko lokatorami, ani jak długo mieszkamy w danym miejscu. – Osoby wynajmujące czy mieszkające od niedawna, podobnie jak właściciele również nie zwlekają i zaznaczają, że nowe miejsce do nich przynależy – tłumaczy Katarzyna Janus.

Badanie studentki z SWPS we Wrocławiu jest pierwszym, które dotyczy różnic w potrzebie personalizacji przestrzeni mieszkalnych. Do tej pory badano otoczenie w miejscu pracy (biurowe, użytkowe) i wśród pracowników lub mieszkańców akademików. Według autorki wyniki tego badania mogą mieć praktyczne zastosowanie dla branży wyposażenia wnętrz, designu i projektowania. – Kontynuacją moich zainteresowań jest prowadzenie bloga o tematyce wnętrzarskiej – podsumowuje Katarzyna Janus.

Badanie zostało przeprowadzone w okresie maj-wrzesień 2012 r. na rzecz pracy magisterskiej pt. „Różnice indywidualne a personalizacja wnętrz mieszkalnych”. Praca wpisuję się w młodą dziedzinę naukową – psychologię środowiskową, która prowadzona jest w ramach fakultetów w SWPS Wrocław.