Z zamiłowania do wysokoprocentowej tradycji

„Bimbrownicy” (ang. Moonshiners) – Od czwartku, 5 lipca 2012 r., o godz. 22.00 na Discovery Channel.

 „Pędzenie bimbru” jest nielegalne nie tylko na terenie USA, jednak w Ameryce jego samodzielny wyrób to nie tylko wielomilionowy przemysł, ale i styl życia wielu ludzi. Bimbrownictwo ma tam tak głęboko zakorzenioną tradycję rodzinną, przekazywaną od pokoleń z ojca na syna, że w imię kultywowania tych obyczajów Amerykanie są w stanie poświęcić swą wolność. Program „Bimbrownicy” przedstawi przygody nielegalnych gorzelników zamieszkujących wiejskie tereny Virginii. Równocześnie widzowie będą śledzić, jak władze państwowe podążają tropem niedozwolonych wytwórni alkoholu, próbując ukrócić ten niezgodny z prawem proceder. Premiera serialu odbędzie się już we czwartek, 5 lipca, o godz. 22.00 na Discovery Channel.

Do produkcji bimbru wystarczą zaledwie: woda, cukier, drożdże i – w przypadku amerykańskiej wersji tego trunku – kukurydza. Patrząc na składniki, można odnieść wrażenie, że pędzenie bimbru nie jest zbyt skomplikowanym zajęciem. Wszystko jednak zależy od warunków produkcji. W przypadku bohaterów serialu „Bimbrownicy” jest to działalność prowadzona na ogromną skalę głęboko w Appalachach. W związku z tym, że w grę wchodzą spore sumy pieniędzy i nie można sobie pozwolić na błędy, żaden domorosły producent nie rusza w teren bez potężnej dubeltówki. Jej przeznaczenie może szczerze zaskoczyć widzów. Utrudnieniem dla bimbrowników jest więc nie tylko ciągły przymus poszukiwania najlepszych możliwych surowców do destylacji samogonu, ale przede wszystkim niekończąca się ucieczka przed władzami, próbującymi złapać nielegalnych gorzelników.

Bimbrownicy w serialu Discovery Channel często działają w lasach niedaleko swych domów. Musza być zawsze uważni – nasłuchują obcych kroków, drobnych szelestów czy nadlatujących helikopterów. Wszystko dlatego, że wydział do spraw napojów alkoholowych stanu Virginia konsekwentnie tropi ich nielegalną działalność. Widzowie będą świadkami praktyk rzadko oglądanych w telewizji. Ciekawostką będzie np. niemal święty rytuał pierwszego rozpalania ognia pod aparaturą. Będzie można tu również spotkać prawdziwe legendy tego fachu, w tym osławionego Marvina “Popcorn” Suttona. Program nie tylko odkryje przed nami tajemnice bimbrowniczego fachu, ale uświadomi także widzom, jak niebezpieczną drogę muszą pokonać jego najodważniejsi producenci, by wyprodukować amerykańską wersję „księżycówki”.

Premiera serii „Bimbrownicy” już 5 lipca, o godz. 22.00 na Discovery Channel.

 

www.discoverychannel.pl