Za kulisami Euro 2012 z Discovery Channel

Już wkrótce rozpoczną się długo oczekiwane Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Rozgrywki te, to jednak nie tylko wzbudzająca ogromne emocje rozrywka, ale także kosztowne i skomplikowane logistycznie przedsięwzięcie. Discovery Channel odkryje przed nami sekrety jego przygotowań w specjalnej serii „Za kulisami Mistrzostw Europy”, której premiera odbędzie się już 8. czerwca o godz. 20.00.

Discovery Channel pokaże rozemocjonowanym kibicom przygotowania do najważniejszej w Europie imprezy piłkarskiej tego roku. Andrzej Słodkowski, reżyser programu, zabierze widzów w podróż po Polsce i Ukrainie, pokazując różne aspekty zabiegów o to, aby nadchodząca impreza była wyjątkowa. Stadiony, infrastruktura, logistyka czy bezpieczeństwo – takim tematom poświęcona jest ta seria.

Każdy ze stadionów jest wyjątkowy. Gdańska – bodajże najpiękniejsza – arena przypomina symbol Bałtyku – bursztyn, a specjalne oświetlenie ma nawiązywać do latarni morskiej. Donieck – ze względu na klimat – używa lamp UV, aby utrzymać murawę w idealnym stanie. Co ciekawe, obiekt ten ma też ogrzewanie dla kibiców. Nawet przy 10-stopniowym mrozie, widzowie nie przymarzają do krzeseł. Warto również wspomnieć o wyjątkowej konstrukcji dachu stadionu w Poznaniu.

Logistyka i infrastruktura będą nie mniej ważne niż same obiekty sportowe. Szczególnie biorąc pod uwagę, że odległość pomiędzy najbardziej oddalonymi od siebie stadionami mistrzostw, to aż 1600 km. Twórcy programu pokażą z jakimi trudnościami muszą walczyć budowniczy dróg. Zostaną także zaprezentowane przygotowania na kolei – dworce mają być zintegrowanymi centrami komunikacji dla kibiców. Czy organizatorom uda się uniknąć chaosu komunikacyjnego?

Niezwykle ważnym elementem przygotowań jest zapewnienie bezpieczeństwa. Szczególnie przy tak masowej imprezie zagrożenie terrorystyczne jest niezwykle wysokie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że do mistrzostw przygotowują się także żołnierze, ćwicząc różne warianty nietypowych sytuacji. Twórcy programu pokażą jak do imprezy przygotowują się… piloci odrzutowców bojowych. Z kolei policja zaopatruje się w nowe stroje ochronne dla oddziałów prewencji. Trwałe, ale niezwykle wygodne „zbroje” zostały już zamówione, a ich produkcją zajmuje się firma spod Łodzi. Tzw. „zestawy przeciwuderzeniowe” spowodują, że nasi policjanci będą wyglądali jak „Robocopy”.

Piękne zdjęcia zostaną uzupełnione komentarzami osób zaangażowanych w projekty oraz ekspertów w takich dziedzinach jak inżynieria, logistyka czy bezpieczeństwo. Nie zabraknie także animacji 3D, które pozwolą zorientować się z jakim rozmachem prowadzone są przygotowania do EURO 2012.

Premiera serii „Za kulisami Mistrzostw Europy” już 8. czerwca o godz. 20.00 na Discovery Channel.

www.discoverychannel.pl