Eksperci “prawie spadli z krzeseł”. 9-letnia odkrywczyni znalazła ząb niedźwiedzia sprzed 700 000 lat

Ząb niedźwiedzia sprzed 700 000 lat znaleziony na plaży w Norfolk. To może być ważne odkrycie dla całej brytyjskiej paleontologii.
9-letnia Etta i jej skarb – ząb przodka niedźwiedzia brunatnego /Fot. Thea Ferner, BBC

9-letnia Etta i jej skarb – ząb przodka niedźwiedzia brunatnego /Fot. Thea Ferner, BBC

Etta to 9-latka z Hackney, która pewnego letniego dnia znalazła na plaży w West Runton coś, co uważała za “skamieniały kawałek drewna”. Zabrała go ze sobą, gdyż nie sądziła, że to coś wyjątkowego, ale kiedy pokazała go ekspertowi od skamieniałości, ten nieomal nie spadł z krzesła. Okazało się bowiem, że skarb Etty to ząb starożytnego niedźwiedzia. Historia została opisana przez serwis BBC.

Czytaj też: Głowa tego gada została sprzedana za miliony. Jaką fortunę trzeba teraz wydać na legendarne skamieniałości?

Etta pożyczyła ząb mierzący ok. 9 cm geologowi z Norfolk Museums Service, dr Davidowi Waterhouse’owi. Przyznał, że w trakcie swojej całej 16-letniej kariery nigdy nie znalazł niczego podobnego. Jak sam mówi:

Zwykle znajdujemy wiele skamieniałości jeleni czy innych pospolitych zwierząt, które od zawsze były ofiarami. Ale idąc w górę łańcucha pokarmowego, spodziewasz się coraz mniej pamiątek po drapieżnikach, takich jak niedźwiedzie. Ząb znaleziony przez Ettę należał do przodka współczesnego niedźwiedzia brunatnego.

Jest ząb, a gdzie reszta niedźwiedzia?

Deep History Coast to 35-kilometrowy odcinek wybrzeża między Weybourne a Cart Gap. Ekstremalna pogoda przyspiesza erozję wybrzeża, co z jednej strony może stanowić zagrożenie dla mieszkańców, a z drugiej odsłania skarby sprzed setek tysięcy lat. W ten sposób w 2013 r. znaleziono 800 000-letnie ślady stóp ludzkich archeologiczne w Happisburgh. W West Runton znaleziono najstarsze i największe skamieniałe szczątki mamutów w całej Wielkiej Brytanii.

Opis dr Waterhouse’a dobrze obrazuje, jak bogaty w skamieniałości jest to region:

Pewien badacz z Włoch spojrzał na kolekcję skamieniałości jeleni w Norwich Castle Museum i zdał sobie sprawę, że jeden z nich był nowym gatunkiem związanym z danielem. Wiemy wiele o temperaturze i środowisku w Norfolk 700 000 lat temu dzięki pyłkom i znaleziskom szyszek sosnowych.

Zebrane dane wskazują, że 700 000 lat temu klimat w Norfolk był podobny do tego, którego doświadczamy obecnie w Polsce – z ciepłymi latami, ale znacznie chłodniejszymi zimami niż obecnie.

Czytaj też: Niby małpie, a pokarmy jednak ludzkie. Zęby wymarłego lemura pełne sprzeczności

Dr Waterhouse dodaje:

Ludzie unikali hien, lwów i niedźwiedzi i żyli obok saren i danieli, bobrów i mamutów. Byłaby to dziwna mieszanka znanych, wymarłych i rzeczy, które uważamy za egzotyczne teraz, w krajobrazie nie tak różnym od Norfolk Broads.

Ząb przodka niedźwiedzia brunatnego jest pierwszym tak cennym znaleziskiem Etty, ale na pewno nie ostatnim. Dziewczyna jest zafascynowana światem skamieniałości i chce się tym zajmować zawodowo w przyszłości. Na razie jej rodzina pół żartem, pół serio mówi, że skoro znalazła już ząb niedźwiedzia, to teraz powinna namierzyć resztę zwierzęcia.

Dr David Waterhouse chwali odkrycia “odpowiedzialnych” łowców skamieniałości, jak Etta, którzy nie kopią w klifach i zgłaszają swoje znaleziska do odpowiednich władz.