Czy to żaba, czy to kaczka? Nie uwierzysz, jakie dźwięki wydaje to zwierzę

W Indiach istnieje żaba, która wydaje dźwięki jak… kaczka. To dziwaczne zwierzę zostało uznane za nowy gatunek i podkreśla bogactwo biologiczne regionu Parku Narodowego Namdapha.
Żaba – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Żaba – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Biolodzy z Wildlife Institute of India i University of Wolverhampton odkryli nowy gatunek żaby żyjącej w gęstych lasach Arunachal Pradesh, w północno-wschodnich Indiach. Płaz został znaleziony w pobliżu rezerwatu tygrysów Namdapha i nazwago go na cześć rzeki Noa-Dihing jako żaba muzyczna Noa-Dihing (Nidirana noadihing). To trzecie z rzędu odkrycie nowych gatunków płazów z niezwykle różnorodnego biologicznie, wysunięteg najbardziej na wschód rezerwatu tygrysów w Indiach.

Czytaj też: Ta żaba udaje martwą w nietypowej sytuacji. Tak odstrasza niechcianych adoratorów

Dr Deepak Veerappan, herpetolog z Origins of Western Melanesian Diversity University of Wolverhampton, mówi:

Po raz pierwszy usłyszeliśmy nawoływanie z bagien w pobliżu rzeki Noa-Dihing, dość podobne do gatunków dzikich kaczek, typu “kwak, kwak, kwak”, którego nigdy wcześniej nie słyszeliśmy w tym miejscu. Byliśmy całkowicie zaskoczeni.

Brzmi jak kaczka, a to tylko egzotyczna żaba

Odkrycia dokonano w wyniku badań terenowych przeprowadzonych w sierpniu i wrześniu 2022 r. w dystryktach Changlang i Lohit w Arunachal Pradesh. Uzbrojeni w latarki uczeni prowadzili nocne poszukiwania żab między 18:00 a północą – co dotyczyły zarówno wypatrywania zwierząt, jak i nasłuchiwania wydawanych przez nie dźwięków.

Czytaj też: Ten gatunek uważano za wymarły od blisko 100 lat. Znaleziono go wśród afrykańskich wydm

Nietypowe dźwięki odnotowano w bagnistym otoczeniu jeziora Glaw w rezerwacie dzikiej przyrody Kamlang, który jest zdominowany przez specyficzny gatunek traw z rodzaju Rotala, idealny dla samców do tworzenia okrągłych dołów, prywatnej wersji basenów, z których nawołują samice. Robią to w naprawdę unikatowy sposób.

Żaba Nidirana noadihing wydaje dźwięki jak kaczka /Fot. University of Wolverhampton

Nowo odkryta żaby dorastają do 6 cm, mają zaokrąglony pysk i gładką skórę z kostnymi wypustkami na grzbiecie. Płazy mają jasnokremową linię otoczoną ciemnobrązową obwódką biegnącą przez środek ich ciała. Ich jasnobrązowe kończyny ozdobione są ciemnymi paskami. Zwyczaje tych zwierząt, zarówno związane z żerowaniem, składaniem jaj i opieką rodzicielską, są owiane tajemnicą, więc jest wiele do odkrycia.

Nidirana noadihing to pierwszy gatunek z rodzaju Nidirana znaleziony w Indiach. Płazy te występują powszechnie w Japonii, Chinach, Wietnamie, Laosie, Tajlandii i na Tajwanie. Ponieważ nowy gatunek zamieszkuje tereny podmokłe, kluczowa jest ochrona takich siedlisk na obszarze chronionym i w jego otoczeniu. Nowy gatunek został opisany w czasopiśmie Zootaxa.