Zabójcza zmiana czasu

Zmiana czasu zwiększa ryzyko zawału serca. Tydzień, który następuje po przestawieniu zegarków na czas letni, zbiera średnio o 5 procent większe żniwo osób, które zachorowały na zawał mięśnia sercowego. Wskazują na to wyniki badań naukowców ze szwedzkiego Karolinska Institutet.

          Podczas gdy powrotowi do czasu zimowego towarzyszy niewielkie zmniejszenie liczby ataków serca, wiosenna zmiana czasu na letni nie przynosi żadnych znaczących zmian. Do takiego wniosku doszli naukowcy Imre Janszky z Karolinska Institutet i Rickard Ljung ze szwedzkiej narodowej rady ochrony zdrowia Socialstyrelsen. Naukowcy przeanalizowali dokumenty z 20 lat i porównali ilość zawałów w każdym z siedmiu dni następujących bezpośrednio po dniu zmiany czasu z ilością zawałów w odpowiadających dniach, lecz dwa tygodnie przed- i po zmianie czasu.

          Wyniki tego porównania były zaskakujące – w ciągu tygodnia po zmianie czasu z zimowego na letni zauważono przeciętnie pięcioprocentowy wzrost zawałów serca (w poniedziałek i w środę – 6%, a we wtorek – aż 10%). W ciągu tygodnia po przestawieniu zegarków z czasu letniego na zimowy liczba zawałów serca była prawie taka sama, jak przeciętnie, za wyjątkiem poniedziałku, kiedy to wzrastała o 5%. W obydwu przypadkach mamy do czynienia ze zmianami w długości snu – wiele ludzi po przesunięciu wskazówek zegarka śpi o godzinę dłużej lub krócej, niż poprzedniej nocy. Naukowcy wyjaśniają, że spowodowane tym zmiany ciśnienia krwi w czasie snu, podobnie jak i zmiany krzepliwości krwi, poziomu cukru i cholesterolu, mogą mieć zauważalny wpływ na funkcjonowanie serca. 

          Lekarze potwierdzają już od dawna, że poniedziałek jest dniem, w którym ataki serca zdarzają się najczęściej. Zazwyczaj winny jest temu stres związany z rozpoczęciem kolejnego roboczego tygodnia. Jednakże na podstawie najnowszego badania szwedzcy naukowcy poinformowali, że skrócenie czasu snu – w niedzielę ludzie zazwyczaj idą spać trochę później, niż w tygodniu – może być również ważnym czynnikiem zwiększającym ryzyko zawału. JSL