Zaćmienie za chmurami

Rzadkie zjawisko całkowitego zaćmienia Księżyca raczej nie będzie widoczne na żywo dla Polaków. Nad całym krajem utrzymuje się zachmurzenie, które uniemożliwia obserwację.

W nocy ze środy na czwartek nad Polską Księżyc przejdzie całkowite zaćmienie. Najprawdopodobniej nie będzie można go jednak swobodnie oglądać. Według prognoz Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego w środę i czwartek nad całą Polską będzie się utrzymywać dość duże zachmurzenie. Na przykład późnym wieczorem nad Warszawą utrzymywały się niskie, gęste chmury całkowicie uniemożliwiając obserwację. Podobnie było w innych miastach.
Spektakl na niebie zacznie się o godzinie 1:35, gdy Księżyc zacznie wchodzić w półcień, a o 2:43 chować się w cieniu Ziemi. Nasz naturalny satelita zniknie w nim całkowicie o godzinie 4:01, a o godzinie 4:26 zaćmienie osiągnie fazę maksymalną. Później Księżyc zacznie wychodzić z cienia Ziemi, zaćmienie całkowite skończy się o 4:52, częściowe o 6:09, a z półcienia Księżyc wyjdzie o 7:17. Wschód Słońca nastąpi zaś 21 lutego o 6:41.
W Polsce transmisję zaćmienia zapowiedziały Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach ( http://moa.home.pl ) i Przeźmierowskie Obserwatorium Astronomiczne ( http://poa.home.pl ). To drugie, dwie godziny przed północą, nadawało już transmisję obrazu dość dobrze widocznego księżyca schowanego za cienką warstwą chmur (zjawisko halo). Przebieg tego zjawiska astronomicznego ma z kolei nagrać Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda w Łodzi. Nagranie zostanie później udostępnione w internecie. Przebieg zaćmienia można także zaobserwować na serwerach zagranicznych planetariów, na przykład: Peter Grego Moon Observatory w Rednal (Wielka Brytania) będzie transmitować zaćmienie na stronie http://www.lunarobservers.com, norweskie Carsten Arnholm Observatory na stornie http://www.astronomy.no, a portugalskie Nucleo Interactivo de Astronomia na stronie http://www.nuclio.pt. Warto obejrzeć także transmisję z obserwatorium Tarot La Silla w Chile ( http://tarotchili3.oamp.fr ).