Zacznij zmiany od siebie i bądź zero waste

Małe zmiany są początkiem wielkich rzeczy. Jeśli chcesz przyczynić się do poprawy jakości życia na naszej planecie, zacznij od swojego najbliższego otoczenia. Jak wystartować? Spróbuj od prostych zasad zero waste, które możesz wdrożyć już we własnym domu.
Zacznij zmiany od siebie i bądź zero waste

Czym jest zero wase?

Nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome tego, jakie zagrożenie dla planety niosą niewłaściwe nawyki jednostki. Mamy realny wpływ jak będzie wyglądało nasze życie w przyszłości, a także życie naszych dzieci i kolejnych pokoleń. Dlatego warto zastanowić się, co my możemy zrobić, aby zyskali na tym nie tylko nasi najbliżsi, ale też całe społeczeństwa, a w konsekwencji również planeta. Jeśli zastanawiasz się jak być zero waste, mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi!

Jak być zero waste?

Przede wszystkim zrób rachunek sumienia i sprawdź, które ze swoich nawyków chciałbyś zmienić w pierwszej kolejności. Jeśli zapominasz wyłączyć światło, zmywasz ręcznie, zamiast korzystać ze zmywarki, nie zakręcasz wody, kiedy myjesz zęby, a Twoje stare urządzenia elektroniczne lądują w szufladzie, zamiast zyskać drugie życie – pomożemy Ci to zmienić.

Kuchnia

Zacznijmy jednak od kuchni. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak duże ilości jedzenia lądują w koszu! Szybko sobie z tym poradzisz. Nie chodź do sklepu bez przygotowanej wcześniej listy zakupów i sprawdź, jak dobrze układać żywność w lodówce, aby lepiej nią gospodarować. Nowe technologie w lodówkach pozwalają na ergonomiczne przechowywanie jedzenia, a wyodrębnione przestrzenie dedykowane są poszczególnym rodzajom produktów.

Garderoba

Każda garderoba co jakiś czas wymaga odświeżenia. Często kupujemy niepotrzebnie zbyt wiele rzeczy w nadziei, że być może kiedyś je w końcu założymy. To błąd, bo proces produkcji odzieży wyczerpuje m.in. zapasy wody na naszej planecie. Przejrzyj szafę i podziel ubrania na te, w których chodzisz i te, które mógłbyś oddać. Jeśli dasz im drugie życie i puścisz w obieg, to już jest dobry wstęp do bycia zero waste. Dowiedz się, czym jest szafa kapsułowa i jak jej zasady pomogą Ci w doborze minimalistycznej, ale modnej garderoby. Dbaj o ulubione rzeczy i korzystaj z ekologicznych rozwiązań, które są dostępne w najnowszych modelach pralek i pralko-suszarek. W ten sposób tkaniny będą odpowiednio zadbane, a ulubione ubrania będziesz nosić dłużej. Jeśli lubisz kreatywne zadania, może zainspiruje Cię sztuka upcyclingu ubrań!

Daj drugie życie produktom

Ważne jest nie tylko świadome kupowanie produktów, ale też wiedza na temat zrównoważonego rozwoju i ekologii. O ile większość z nas wie, jak dać drugie życie ubraniom (platformy sprzedaży i wymiany są ogólnie dostępne), to często nie mamy pomysłów, co zrobić z innymi rzeczami, które w pierwszym odruchu chcemy wyrzucić. Jeśli chcesz spróbować wykorzystać stare urządzenia (np. smartfony) lub opakowania po nich, szukaj inspiracji w sieci. Na stronach producentów i w social mediach jest mnóstwo pomysłów, które pobudzą Twoją kreatywność. Bycie zero waste opłaci się każdemu. Zacznij od siebie i wprowadź proste zasady do swojej codzienności i zawalcz o lepsze jutro dla planety.
 
*Artykuł ma charakter poradnikowy.
**Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą Samsung.