Dziwaczny hieroglif sprzed ponad 2000 lat zagadką dla uczonych. Oto co im odpowiedzieli internauci

Żaden naukowiec nie jest nieomylny. Czasami uczeni muszą skorzystać z niestandardowych metod, aby dociec, co mogą znaczyć konkretne pamiątki z przeszłości. Tak się stało w przypadku tajemniczego znaku na kamieniu odkrytego na stanowisku archeologicznym w Wielkiej Brytanii. Badacze zapytali internautów, co może on oznaczać.
Dziwaczny hieroglif sprzed ponad 2000 lat zagadką dla uczonych. Oto co im odpowiedzieli internauci

Podczas wykopalisk archeologicznych na terenie wzgórza Nesscliffe niedaleko Shropshire w Wielkiej Brytanii badacze natrafili na trudny do rozszyfrowania znak na piaskowcowej skale. Nie mogąc sami rozwikłać znaczenia, zapytali o zdanie internautów – o wydarzeniu donosi BBC i samorząd Shropshire.

Stanowisko badawcze obejmuje tereny dawnego grodziska z epoki żelaza, które następnie zostało przejęte przez starożytnych Rzymian. Miejsce to zostało już odkryte w latach 50. XX wieku i następnie zakopane na kolejne dekady. Dopiero w ostatnich latach ponownie zaczęto eksplorować obszar porośniętych wrzosem wzgórz.

Czytaj też: To najstarszy kamień runiczny, jaki kiedykolwiek znaleziono. Ktoś zapisał na nim nieznane słowo

Naukowcy po kolei odnajdywali następne elementy starożytnej osady – wały ziemno-kamienne, izby wartownicze czy okopy wewnątrz wałów, które są pozostałościami po dawnych domostwach. Znak na piaskowcu odkryto podczas letniej edycji badań w 2022 roku. Jak widać, analizy uczonych spełzły na niczym i postanowili nagłośnić oni sprawę, prosząc internautów o opinię.

Zagadka uczonych nadal nierozwikłana. Co sądzą internauci?

Znak przypomina łudząco jakąś postać. Składa się z okrągłych wgłębień i prostych linii ustawionych względem siebie prostopadle. Wstępne opinie wyróżniają obecność rogów u prezentowanej postaci, co może mieć związek z podobnymi wyryciami z późnej epoki brązu.

Czytaj też: Jak trwoga, to do boga. Uciekając przed tsunami, modlili się w tym sanktuarium tylko do jednego bóstwa

Zdania w Internecie są podzielone. Niektórzy uważają, że wgłębienia powstały w wyniku ostrzenia noży. Ktoś inny wysunął tezę, że taki symbol stworzył nawet lądolód. Jeszcze padła odpowiedź, że to niezamierzony efekt zabawy dzieci z kamieniem. Może jednak owa postać jest przedstawieniem jakiegoś bożka? Tak czy owak, odpowiedź nie jest znana, a jak to często bywa: ile osób wypowiadających się – tyle opinii.