– Jesteśmy przekonani, że Polska jest najfajniejsza. Dlatego przez cały rok szukamy miejsc niebanalnych, magicznych, nowo powstałych i takich, w które tchnięto drugie życie. I to właśnie je nominujemy w czwartej edycji plebiscytu „7 nowych cudów Polski”. Z szesnastu propozycji Czytelnicy Travelera wybiorą siedem miejsc, które zasługują na to miano. Poprzez plebiscyt chcemy promować ciekawe, ale wciąż niewystarczająco znane zakątki ze wszystkich polskich województw – mówi Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna Travelera.

Głosowanie online trwa od 23 czerwca do 26 września.

Formularz głosowania i regulamin znajdują się na stronie:  www.7cudow.national-geographic.pl

Każdy, kto odda głos w plebiscycie, ma szansę wygrać atrakcyjne nagrody. Na osoby, które najlepiej uzasadnią swój wybór, czekają:

  • 3 x Fiat Freemont na weekend
  • 20 x półroczna prenumerata Travelera
  • 25 x zestaw dla biegaczy IFITNESS

Wyniki zostaną ogłoszone w listopadowym numerze magazynu "Traveler", który ukaże się 22 października 2014.

Konkurs organizowany jest we współpracy z targami turystycznymi Tour Salon. Partnerem konkursu jest firma FIAT, patronują mu zaś Radio Złote Przeboje i Gazeta.pl.


NOMINACJE:

1. Dolnośląskie/Lubiąż - Klasztor Cystersów

Klasztor w Lubiążu to największe opactwo cysterskie na świecie, arcydzieło śląskiego baroku i zabytek klasy zero. Jest to również drugi co do wielkości obiekt sakralny na świecie, z powierzchnią dwa i pół razy większą od zamku na Wawelu. Zwiedzanie opactwa warto zacząć od imponującej Sali Książęcej. Urzekają w niej rzeźby wrocławskiego mistrza Józefa Mangoldta i malowidła ścienne Christiana Bentuma. Tam co roku odbywają się wybrane koncerty Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans.

2. Kujawsko-pomorskie/Inowrocław - Tężnie solankowe

Spacer na wysokości dziewięciu metrów, bo tyle mają tężnie, to nie tylko przyjemność oglądania Parku Solankowego. Tutejsze powietrze ma właściwości lecznicze. Zasada działania tężni jest prosta, solankę pompuje się na najwyższy poziom, po czym spływa ona swobodnie, rozpryskując się na gałązkach krzewów tarniny. Tężnie solankowe nie bez powodu znajdują się w Inowrocławiu, mieście wzniesionym na bogatych złożach solnych. Stali kuracjusze zapewniają, że częste wizyty tutaj potrafią zdziałać cuda.

3. Lubelskie/Kazimierz Dolny - Baszta na Wzgórzu Zamkowym 

Kazimierska wieża datowana na koniec XIII – początek XIV w. jest jedną z najstarszych murowanych budowli obronnych w Polsce i zarazem najstarszym zabytkiem Kazimierza Dolnego. Po czterech latach pracochłonnych renowacji nareszcie można stanąć na jej tarasie widokowym i z wysokości 20 m podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę. Nowych atrakcji dla zwiedzających szykuje się jeszcze więcej, bo na wzgórzu odkryto kolejne fragmenty zamku, które niebawem będą otwarte dla turystów.

4. Lubuskie/Międzyrzecki Rejon Umocniony - Rezerwaty Nietoperek I i II

Atrakcja nie tylko dla nocnych marków, ale też wszystkich zainteresowanych życiem nietoperzy. Na terenie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego znajdują się dwa rezerwaty Nietoperek I i Nietoperek II. Zimą hibernuje tu ponad 30 tys. osobników tego latającego ssaka. Zwiedzanie możliwe dla osób o mocnych nerwach.