Zagłosuj na Wydarzenie Historyczne Roku 2012

Jeszcze tylko do 31 marca można oddać głos w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2012, który został zorganizowany przez Muzeum Historii Polski i portal historia.org.pl

Z całej Polski nadesłano ponad 60 zgłoszeń, spośród których jurorzy wybrali 12 najważniejszych – według nich – realizacji.

W finale znalazły się:

Szlak Baśki Murmańskiej w Twierdzy Modlin;„Ostatnia Tajemnica Riese” – teatr historii pokazujący wejście Armii Czerwonej w Góry Sowie;Muzealna trasa pamięci „Pamiętaj z nami” w Krakowie;Projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak”;Konkurs „Hard as a ROCK, twardzi jak skała – 70. rocznica powstania Armii Krajowej”;Otwarcie nowej siedziby Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni;Czołg z wojny polsko-bolszewickiej przekazany Polakom w Afganistanie;Otwarcie odbudowanego polskiego cmentarza w Koji nad Jeziorem Wiktorii w Ugandzie;e-kultura;e-zabytek.nid.pl;Zakończenie konserwacji najcenniejszych zabytków Lublina;Otwarcie Muzeum Animacji w Łodzi.

Przejdź do formularza głosowania

W ubiegłym roku tysiące głosujących za najważniejsze wydarzenie uznało zorganizowanie uroczystego pochówku dowódcy obrony odcinka Wizna kapitana Władysława Raginisa i porucznika Stanisława Brykalskiego. Pasjonatom historii udało się po 72 latach odnaleźć miejsce pochówku bohaterów i zorganizować ponowny pogrzeb wraz honorami godnymi oficerów Wojska Polskiego. Dwa lata temu za najważniejsze wydarzenie internauci wybrało otwarcie nowoczesnej ekspozycji „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie.