Zagłosuj w plebiscycie “Soczewki Focusa 2014”!

W ramach plebiscytu Soczewki Focusa nagrody będą przyznawane w trzech kategoriach: innowacje medyczne, innowacje techniczne i innowacje informatyczne. Zachęcamy do głosowania!

Mamy w Polsce wielu utalentowanych naukowców i wynalazców. Redakcja magazynu “Focus” nominuje ich za innowacyjne osiągnięcia, których dokonali w 2014 roku. Plebiscyt Soczewki Focusa to okazja, by wyróżnić najciekawsze i najbardziej innowacyjne projekty naukowe ubiegłego roku.

Wyróżnienia zostaną przyznane w trzech kategoriach: innowacje medyczne, innowacje techniczne i innowacje informatyczne.

Na nominowanych można głosować od ​23 stycznia do 28 lutego 2015 r.na stronie www.soczewki.focus.pl. Na głosujących czekają atrakcyjne nagrody!


Innowacje medyczne – obiecujące metody leczenia i zapobiegania chorobom

1. ANTYBIOTYK ZWALCZAJĄCY WIRUSY 

Dr Kamila Stokowa-Sołtys z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego odkryła nowe zastosowanie dla bacytracyny. Ten antybiotyk może niszczyć także materiał genetyczny wirusów. Być może bacytracyna w przyszłości pomoże chorym na zapalenie wątroby, polio, HIV czy opryszczkę.

2. INTELIGENTNE HYDROŻELE 

Katarzyna Nawrotek z Politechniki Łódzkiej jest współautorką metody wytwarzania rurek hydrożelowych. Można je nasączyć substancjami leczniczymi i umieścić w trudnych do leczenia miejscach. Rurki mogą np. stanowić rusztowanie dla włókien nerwowych, regenerujących się po uszkodzeniu rdzenia kręgowego.

3. NANOMATERIAŁ ANTYBAKTERYJNY 

Zespół prof. Szczepana Zapotocznego z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracował dodatek do tworzyw sztucznych mający właściwości przeciwbakteryjne. Wykorzystuje on nanocząstki srebra, ale jest przyjazny dla środowiska. Nowy materiał może być stosowany m.in. w sprzęcie medycznym.

4. PODŁOŻE DO HODOWLI KOMÓREK 

Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych (CMPW) PAN w Gliwicach pracuje nad specyficznymi tworzywami sztucznymi – polimerami termoczułymi. Ułatwią one laboratoryjną hodowlę komórek, przeznaczonych do przeszczepów. Dzięki temu będzie można hodować np. arkusze komórek skóry dla pacjentów z rozległymi oparzeniami.

5. PROMEDYCZNA BIELIZNA 

Emilia Frydrysiak, doktorantka na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej, wymyśliła bieliznę, która wspiera profilaktykę i leczenie zapalenia dolnych dróg moczowych. Jej tkanina może zawierać substancje lecznicze, a nawet elementy podgrzewające chore miejsca.


Innowacje techniczne – urządzenia, wynalazki, które wyręczą człowieka ułatwiając mu życie

1. CZOŁG-KAMELEON 

Zespół Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej pod kierunkiem prof. Adama Januszko opracował nowatorski system kamuflażu zwany Kameleon. Potrafi on zmieniać kolory obiektów takich jak np. czołg, dopasowując je do barwy tła. Trwają też prace nad mundurami wykorzystującymi podobną technologię aktywnego kamuflażu. 

2 CZUJNIKI W UBRANIACH 

Zespół dr inż. Małgorzaty Cieślak z łódzkiego Instytutu Włókiennictwa opracował tzw. tekstroniczny modułowy system pomiarowy. To taśma zawierająca czujniki, którą można wszyć w ubranie. Może ona monitorować temperaturę ciała, wilgotność skóry, tętno czy ruchy ciała. 

3 INTELIGENTNE LUSTERKA 

Im bardziej motocyklista pochyla się w czasie jazdy, tym gorzej widzi to, co się dzieje za nim. Standardowe lusterka nie potrafią dopasować się do zmian pozycji ciała. Smart Mirrors robią to automatycznie dzięki czujnikom monitorującym zachowanie motocyklisty. Więcej: www.smart-mirrors.com

4 OGRZEWANIE CIEPŁEM ZIEMI

Dr hab. inż. Marek Krzaczek z Politechniki Gdańskiej opracował tani system ogrzewania budynku. Jego dach pochłania ciepło i magazynuje je pod ziemią, w gorące dni pełniąc rolę klimatyzatora. Gdy robi się chłodniej, energia cieplna jest pobierana z „magazynu” i kierowana do ścian. Wybudowano już dom, który będzie testować tę technologię.

5 SZTUCZNE MIĘŚNIE ROBOTA 

Ilona Grzegorczyk, studentka Politechniki Świętokrzyskiej, opracowała maszynę wyposażoną w pneumatyczne mięśnie. Naśladują one działanie naszej tkanki mięśniowej. Roboty wyposażone w takie mięśnie mogą być stosowane w zakładach produkcyjnych, a także jako wsparcie w pracy rehabilitanta medycznego.


Innowacje informatyczne – ciekawe programy i aplikacje pomysłowo wyręczające człowieka

1. APLIKACJA CHARYTATYWNA

Dzięki niej możesz wesprzeć wybraną organizację pozarządową, nie wydając ani grosza. Aplikacja wyświetla reklamy, a pieniądze od reklamodawców trafiają do potrzebujących. Każda polska organizacja może zgłosić swój udział w projekcie. Platforma: komputer stacjonarny z Windows (wersje mobilne w przygotowaniu). Więcej: www.CharityApps.me

2. APLIKACJA DLA OPIEKUNÓW PSÓW

Łączy wiele funkcji w jednym miejscu. Można odnotowywać osiągnięcia pupila, wpisywać przypomnienia np. o wizytach u weterynarza, a także odnajdywać na mapie miejsca przyjazne psom. Jest także możliwość nawiązania kontaktu z innymi właścicielami czworonogów. Platforma: Android. Więcej: www.PetBondCare.com

3. DZIELENIE SIĘ MIEJSCEM PARKINGOWYM 

Umożliwia udostępnianie innym parkingu, z którego nie korzystamy przez cały czas, i zarabianie na tym. Zainteresowani kierowcy znajdują miejsce za pomocą wyszukiwarki. Aplikacja pośredniczy między użytkownikami i pozwala na wystawianie komentarzy. Platforma: przeglądarka internetowa. Więcej: www.iParkomat.pl

4. WIRTUALNA ZBIÓRKA PIENIĘDZY 

Pozwala na zbieranie pieniędzy na dowolny cel. Mogą być to zarówno zbiórki charytatywne, jak i np. zrzutki na prezent. System przypomina o zobowiązaniach i ułatwia przekazywanie pieniędzy drogą elektroniczną. Platforma: przeglądarka internetowa. Więcej: www.eHat.me

5. WYSZUKIWARKA DODATKÓW DO ŻYWNOŚCI 

Wystarczy zeskanować kod paskowy produktu, by zobaczyć listę dodatków do żywności, które zawiera. Aplikacja gromadzi informacje na temat ich działania i ewentualnej szkodliwości. W przyszłości ma zawierać kompleksową bazę danych na temat żywienia. Platformy: iOS, Android. Więcej: www.eFood.com.pl


Ostateczną decyzję dotyczącą wyboru nagrodzonych zostawiamy czytelnikom i internautom! Na nominowanych można głosować od 23 stycznia do 28 lutego 2015 r. za pośrednictwem strony internetowej www.soczewki.focus.pl. Na głosujących czekają atrakcyjne nagrody!