Zagraj w transplantację!

Z okazji Światowego Dnia Donacji i Transplantacji kampania Dawca.pl przygotowała grę on-line

„Dawcy muszą być superzdrowi, muszą spełniać bardzo surowe kryteria. To prawdziwa elita i jeśli ktoś może się do niej dostać, powinien to zrobić, bo jest to coś wyjątkowego” – pisaliśmy w artykule „Pamięć narządów, pamięć komórek”. W Polsce nadal jednak brakuje dawców. W tym roku wykonano 1180 przeszczepów, ale na liście oczekujących nadal są aż 2284 osoby.

„Ludzie nadal często myślą, że lekarze zabijają dawców albo nie ratują tych, którzy mają przy sobie oświadczenie woli zawierające zgodę na pobranie narządów. Są tacy, którzy uważają, że oddanie szpiku jest bolesne lub że krew u krwiodawcy nie regeneruje się” – wylicza Paweł Klikowicz, jeden z koordynatorów kampanii Dawca.pl.

Aby ułatwić internautom rozmowy na ten temat, powstała gra internetowa „Trans-misja”. Zwraca ona uwagę na problem transplantacji, a także na podpisywanie oświadczenia woli (swoistego „testamentu” osoby, która chce po śmierci oddać swoje narządy). „Cel, który przyświecał nam podczas tworzenia gry to zwrócenie uwagi na ten ważny problem, o którym często zapominamy, właśnie poprzez grę i zabawę. Chcemy wywołać dyskusję i refleksję nad tematem przeszczepów” – podkreśla Paweł Klikowicz.

Gra będzie dostępna dziś, 26 października od godz. 15.00 na Facebooku. Dla osób, które uzyskają najlepszy wynik w grze przewidziane są nagrody, m.in. iPad 2, iPhone 4 oraz gadżety kampanii Dawca.pl.