Zakochany mężczyzna – jak wygląda jego zachowanie i po czym rozpoznać, że kocha?

Wiele kobiet zainteresowanych danym facetem próbuje na własną rękę interpretować sygnały, jakie płyną z jego strony. Analizując zachowanie mężczyzny usiłują odpowiedzieć na licznie pytania: czy jest on zainteresowany głębszą relacją, czy rzeczywiście wpadłam mu w oko? Czy on mnie kocha i pragnie stworzyć związek? W tym artykule podpowiadamy, po czym poznać, że mężczyzna jest naprawdę zakochany.
Zakochany mężczyzna – jak wygląda jego zachowanie i po czym rozpoznać, że kocha?

Jak zrozumieć sygnały wysyłane przez zakochanego mężczyznę?

Sztuka rozszyfrowywania zachowań mężczyzn nie jest prosta. Wie o tym chyba każda kobieta, mająca za sobą doświadczenie w relacjach z facetami. Choć mężczyźni przejawiają specyficzne i nie zawsze przewidywalne (przynajmniej z perspektywy kobiet) zachowania, to istnieje kilka sposobów na to, jak poznać, że on mnie kocha i jest mną naprawdę zainteresowany.

Jednym z często spotykanych błędów wśród kobiet jest przekonanie, że zakochany mężczyzna będzie okazywał swoje uczucie w sposób jawny, a towarzyszyć temu będą wspaniałe gesty i piękne słowa o miłości. Praktyka jednak pokazuje, że mężczyźni – choć na co dzień bezpośredni i konkretni – w relacjach z kobietami zachowują często ostrożność i potrafią kryć swoje uczucie do czasu, aż będą przekonani, że mogą pozwolić sobie na większą otwartość.

Sytuacja ta czasami jest niezręczna dla obu stron i przypomina błędne koło – kobieta wysyła sygnały do mężczyzny, świadczące o jej zainteresowaniu, z których on nie zawsze zdaje sobie sprawę. Sam jednocześnie stara się w delikatny, choć nienachalny sposób okazać swoje zainteresowanie partnerce. Warto zatem pamiętać, że brak mocnych dowodów na uczucie mężczyzny nie świadczy jeszcze o tym, że facet nie jest tobą zainteresowany. Być może swoje uczucie stara się okazać w ostrożny, mniej bezpośredni sposób.

A zatem – skąd wiedzieć, że on mnie kocha i pragnie, aby niezobowiązująca znajomość przerodziła się w związek? Kiedy możemy nabrać przekonania, że facet jest nami zainteresowany? Oto kilka wskazówek, które pomogą odpowiedzieć na pytanie “czy on mnie kocha i myśli o poważniejszej relacji”.

Stara się zachować z tobą kontakt

Jak się dowiedzieć, czy on mnie kocha? Czasami po prostu pozwól mu działać. Jeśli będzie starał się nawiązać i utrzymać z tobą kontakt, to jest to sygnał świadczący o jego zainteresowaniu twoją osobą.

Zakochany facet nie przepuści okazji, aby z tobą porozmawiać. Niektórzy mężczyźni od razu będą się dobrze czuli zarówno podczas rozmowy twarzą w twarz, jak i np. przez Internet. Z kolei ci bardziej onieśmieleni z początku mogą ograniczyć się do kontaktu przez portale społecznościowe, smsy czy rozmowy telefoniczne. 

Jeśli zatem facet regularnie chce z tobą rozmawiać i tylko szuka pretekstów, aby nawiązać z tobą kontakt, to możesz potraktować to jako przejaw jego zainteresowania. Oczywiście zdarza się, że faceci lubią traktować niektóre kobiety jak koleżanki, przed którymi np. mogą się swobodnie wygadać. Dlatego od razu warto odpowiedzieć sobie na pytanie o przedmiot wspólnych rozmów i ich przebieg, na co zwrócimy uwagę w kolejnym punkcie.

 

Rozmawia o tobie

Jeśli w trakcie wspólnych rozmów facet stara się jak najwięcej dowiedzieć o tobie, to prawdopodobnie wpadłaś mu w oko. Zakochany mężczyzna chce poznać kobietę i stara się podtrzymywać rozmowy dotyczące jej zainteresowań, pasji czy planów. Jeśli w dodatku prawi ci komplementy, utrzymuje kontakt wzrokowy i szuka fizycznej bliskości, to z pewnością dostrzegł w tobie to “coś”, co sprawia, że jest zakochany. 

Pragnie imponować

Mężczyźni czują potrzebę imponowania kobietom – zwłaszcza tym, o których poważnie myślą i które im się podobają. Jest to zresztą reakcja na określone oczekiwania. Kobiety uwielbiają bowiem mężczyzn pewnych siebie i potrafiących o siebie zadbać. Facet, który pragnie zaimponować kobiecie – decydując się na określone gesty czy słowa – pragnie zarazem podkreślić swoją wartość i znaleźć uznanie w twoich oczach. Nie robiłby tego, gdyby nie był tobą zainteresowany. 

Stara się pomóc

Zakochany mężczyzna nie ucieka od problemów i stara się być dla ciebie oparciem w trudnych chwilach. Modyfikując znane przysłowie “prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie” można by powiedzieć, że zakochanego mężczyznę da się poznać po tym, jak reaguje, gdy wokół ciebie piętrzą się różne problemy. Jeśli mimo niesprzyjających okoliczności facet pragnie z tobą utrzymywać kontakt i być blisko ciebie, prawdopodobnie coś do ciebie czuje. Mimo wszystko nigdy nie trać czujności – niektórzy mężczyźni lubią bowiem wykorzystywać sytuację i sprawiać wrażenie zainteresowanych, podczas gdy wcale nie mają dobrych intencji, lecz liczą, że w trudnych chwilach stracimy czujność i będziemy bardziej naiwne. 

Cieszą go twoje zaloty

Jeśli nie wiesz, jak sprawdzić, czy on mnie naprawdę kocha, to staraj się wysyłać mu sygnały świadczące o twoim zainteresowaniu. Jego reakcje na twoje zaloty będą bardzo wiele mówiły o tym, czy faktycznie jest on w tobie zakochany.

Mężczyzna, do którego zaleca się kobieta, która go nie interesuje, czuje się w jej towarzystwie niekomfortowo i stroni od nawiązywania z nią nawet powierzchownych relacji. Zupełnie odwrotnie jest w sytuacji, gdy faktycznie coś do nas czuje. Twoje sygnały (np. utrzymywanie kontaktu wzrokowego, uśmiech, szukanie kontaktu fizycznego) sprawiają mu wówczas radość, sam też stara się je odwzajemnić, testując przy tym twoje rzeczywiste intencje. Jeśli będziesz potrafiła odpowiedzieć na jego gesty i słowa, nadal okazując mu zainteresowanie i starając się zwrócić na siebie uwagę, zakochany facet nabierze większej pewności i będzie starał się podjąć kolejne kroki, aby okazać ci swoje uczucie. Warto jednak zachować rozwagę – niektórzy faceci potrafią wykorzystywać naszą ufność, w rzeczywistości licząc wyłącznie na przygodną znajomość czy niezobowiązujący flirt.

Planuje wspólną przyszłość

Warto od razu podkreślić, że nie chodzi tutaj o dalekosiężne plany, lecz np. o wspólne spędzanie weekendu czy wyjście do kina. Zakochany mężczyzna stara się zachować kontakt z kobietą i planuje określone wydarzenia z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli zatem facet będzie proponował kolejne spotkania, to znak, że jest tobą zainteresowany. 

Wspólne spędzanie czasu to nie tylko rozrywka i przyjemność, ale także okazja, aby lepiej poznać mężczyznę i wybadać jego intencje. Z czasem facet pewnie nabierze większej pewności i będzie bardziej skory do rozmów o swoich uczuciach, tworząc jednocześnie płaszczyznę do wspólnej dyskusji o bardziej poważnych planach.

Ma do ciebie zaufanie

Na pewnym etapie relacji damsko-męskich przychodzi czas na wspólne zwierzenia. Faceci dzielą się wówczas szczegółami z życia prywatnego, oczekując, iż kobieta nie zawiedzie pokładanego w niej zaufania. Jednocześnie liczą na osobiste zwierzenia ze strony kobiety, wierząc, że dopiero obopólne zaufanie cementuje prawdziwe związki. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy on mnie kocha, to przeanalizuj dotychczasowe rozmowy. Jeśli pojawiają się w nich osobiste tematy, o których prawdopodobnie wiesz tylko ty, to zapewne stało się tak nieprzypadkowo.