Zakompleksieni amatorzy modelek

Piękne modelki w magazynach dla pań i panów mają negatywny wpływ na samoocenę nie tylko przedstawicielek płci pięknej, lecz również mężczyzn.

     Wydawałoby się, że mężczyźni – amatorzy pięknych kobiecych ciał – z oglądania zdjęć w czasopismach powinni czerpać wyłącznie przyjemność. Tymczasem przedstawiciele płci brzydkiej „czytający” modne magazyny dla panów mają o wiele większe problemy z poczuciem własnej wartości, niż ich koledzy, którzy preferują inne rozrywki.

     Nie jest tajemnicą, że kobiety często wpadaja w kompleksy, porównując się z modelkami z okładek modnych magazynów. Psychologowie z University of Missouri odkryli jednak, że taki sam efekt występuje u mężczyzn – nie powodują go jednak zdjęcia atrakcyjnych przedstawicieli płci brzydkiej, lecz zdjęcia prawie idealnych kobiecych piękności. Faceci podświadomie zaczynają oceniać swoją atrakcyjność i zastanawiają się, czy spodobaliby się kobiecie z okładki.

     Psychologowie dowiedli za pomocą kolejnego doświadczenia, że męskie czasopisma obfitujące w fotografie pięknych kobiet zmuszają panów do zastanowienia się nad swoim wyglądem. Naukowcy podzielili  studentów na trzy grupy. Pierwszej grupie zaprezentowano okładki magazynów dla panów, na których widniały modelki ubrane w bikini lub tylko w dolną część bielizny, a także opis wyglądu tych kobiet. Druga grupa oglądała fotografie zadbanych i dobrze ubranych mężczyzn, a trzecia – egzemplarze neutralne (magazyny techniczne lub filmowe). Okazało się, że mężczyźni znajdujący się w grupie oglądającej okładki z kobietami najsilniej przejęli się swoim wyglądem zewnętrznym, podczas gdy grupa oglądająca zdjęcia panów odniosła się do swojej atrakcyjności najbardziej obojętnie. 

     „Mężczyźni rozumieją, że oni również mogliby być doskonalsi – bardziej romantyczni, pociągający – aby mieć możliwość znalezienia partnerki wśród takich kobiet, jak te na zdjęciach magazynów” – twierdzi prowadząca badanie dr Jennifer Aubrey.  

     W kolejnym etapie badania naukowcy zaprezentowali ponad setce absolwentów uniwersytetu, podzielonych na dwie grupy, rozkładówki z modelkami, a także strony, na których znajdowały się dodatkowo zdjęcia całkiem przeciętnych towarzyszy życia modelek. W tym przypadku dane nie posiadały wartości statystycznej, jedakże naukowcy zauważyli, że zdjęcia samych kobiet bardziej onieśmielały mężczyzn i nastawiały ich krytycznie do własnej atrakcyjności, niż zdjęcia modelek wraz z ich partnerami. Gdy mężczyzna jest świadomy tego, że modelce może się podobać przeciętnie wyglądąjacy mężczyzna, wzrasta jego poczucie własnej wartości – twierdzą psychologowie. JSL

źródło: munews.missouri.edu