Niemiecki zamek skrywał artefakty sprzed wieków. Nasi przodkowie świetnie się przy nich bawili

Wygląda na to, że wykopaliska prowadzone na terenie pozostałości zamku w niemieckim Burgstein doprowadziły do odnalezienia elementów średniowiecznych gier. Ich pochodzenie sięga XI-XII wieku.
Niemiecki zamek skrywał artefakty sprzed wieków. Nasi przodkowie świetnie się przy nich bawili

Archeolodzy działali w południowych Niemczech, a ich wysiłki z pewnością się opłaciły. Odnaleźli figury szachowe, elementy gry planszowej oraz kości do rzucania. Dzięki poświęconym im badaniom możliwe będzie lepsze zrozumienie realiów, w jakich niemal tysiąc lat temu spędzano wolny czas. 

Czytaj też: Służyła Bogu i broniła królestwa przed najazdami. Średniowieczny szkielet ma niebywałą przeszłość

Co ciekawe, gry takie jak szachy trafiły do Europy za sprawą muzułmańskich najazdów. Około 1000 lat temu poznali je mieszkańcy Hiszpanii oraz Włoch, a stamtąd zasady gry rozprzestrzeniły się na inne części Starego Kontynentu. Jeśli zaś chodzi o genezę samych szachów, to historycy doszukują się powiązań z Indiami, gdzie sporą popularnością cieszyła się odmiana znana jako czaturanga.

W czasach średniowiecza na terenie Europy szachy były rozrywką kojarzoną z elitami. Na przykład rycerze mieli nieformalny obowiązek znajomości zasad tej gry. Nie powinno więc dziwić, że kiedy już zdarzają się znaleziska w postaci elementów potrzebnych do rozgrywki w szachy, to nierzadko są one dokonywane właśnie na zamkach. 

Zamek, a w zasadzie to, co po nim pozostało, okazał się zawierać elementy gier planszowych. Znalezione figurki pochodzą z XI-XII wieku

W tym przypadku sprawa jest szczególnie interesująca, gdyż archeolodzy działali w nieznanym do tej pory kompleksie zamkowym. I choć tytułowe artefakty wydobyto z gruzów zniszczonego muru, to i tak zachowały się w całkiem niezłym stanie. Uczestnicy ekspedycji zauważają, że patrząc na figurki pod odpowiednim kątem można wręcz dostrzec połysk. A mówimy przecież o elementach wykonanych na początku poprzedniego tysiąclecia.

Czytaj też: XVI-wieczny wrak ma zaskakującą historię. Znaleziono w nim osobliwą beczkę

Na liście odkryć wymienia się figurkę skoczka mającą 4 centymetry wysokości, cztery figurki związane z inną grą – mające kształt kwiatów – oraz kostkę wykonaną z poroża, zawierającą sześć oczek. Obecnie trwają dalsze analizy poświęcone tym przedmiotom, natomiast za jakiś czas mają one trafić na wystawę. Jak widać, nawet w czasach średniowiecza ludzkość miała słabość do różnego rodzaju planszówek.