Zapraszamy do mobilnego centrum nauki „Focus Pobudza Neurony”!

„FOCUS POBUDZA NEURONY” to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego wszyscy miłośnicy eksperymentów, zarówno najmłodsi, jak i ich rodzice, będą mogli zgłębić tajniki świata chemii, fizyki i nowoczesnych technologii motoryzacyjnych. Wszystko to w mobilnym centrum nauki miesięcznika popularnonaukowego „Focus” i telewizyjnego kanału edukacyjnego Da Vinci Learning – partnera merytorycznego akcji.

Akcja „Focus Pobudza Neurony” odbędzie się w pięciu miastach Polski: w Gdańsku, Jankach koło Warszawy, Katowicach, Wrocławiu i Łodzi. Dokładne lokalizacje znajdziesz na:

http://4sq.com/HMaUQR 

 

Harmonogram akcji „FOCUS POBUDZA NEURONY”:

24 – 29 kwietnia – START – GDAŃSK – Centrum Handlowe Osowa, ul. Spacerowa 48; 

5 – 10 maja – WARSZAWA – Centrum Handlowe JANKI, ul. Mszczonowska 3;

15 – 20 maja – KATOWICE – Centrum Handlowe 3 Stawy, ul. Pułaskiego 60;

22 – 27 maja – WROCŁAW – Centrum Handlowe Korona, ul. Krzywoustego 126;

29 maja –  3 czerwca – ŁÓDŹ – Centrum Handlowe Tulipan, ul. Piłsudskiego 94.

 

W ramach wydarzenia na powierzchni ok. 120 m2 zgromadzone zostaną urządzenia pokazujące działanie praw fizyki, laboratorium chemiczne oraz najnowsze zdobycze technologii w motoryzacji. Każdy odwiedzający będzie mógł nie tylko obserwować wiele fascynujących zjawisk fizycznych i chemicznych, ale również samodzielnie wziąć udział w przeprowadzanych eksperymentach. 

 

Wszystkie urządzenia będą w pełni interaktywne i każdy osobiście będzie mógł je uruchomić. Aby pomóc w zrozumieniu zachodzących zjawisk nad uczestnikami będą czuwali dedykowani animatorzy. 

 

– „Focus” to magazyn, który na swoich łamach pomaga zrozumieć nie tylko podstawowe prawa nauki, ale także najnowsze odkrycia. Teraz nie tyko można o tym przeczytać, ale także samemu spróbować naukowych eksperymentów, na własne oczy przekonać się, jak działają prawa nauki, samemu zmieniać warunki eksperymentów i obserwować tego skutki – zachęca Kazimierz Pasek, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika popularnonaukowego „Focus”.

 

W każdą sobotę i niedzielę, w godzinach 13.00 do 18:00 na terenie mobilnego centrum nauki odbywać się będą zabawy-konkursy, w których najmłodsi uczestnicy będą mogli wygrać gadżety naukowe.

Mobilne centrum nauki Focusa czynne jest w godzinach otwarcia centrów handlowych. Wstęp wolny.

 

 

STREFA DOŚWIADCZEŃ CHEMICZNYCH

Jak zrobić „magiczny” płyn zmieniający kolor? Jak wyprodukować lek na zgagę?

 

Strefa doświadczeń chemicznych to aż 13 widowiskowych eksperymentów chemicznych, które przeprowadzane będą przez wykwalifikowanych chemików. Badaniom naukowym zostanie poddany ser i śmietana, uruchomiony zostanie zegar jodowy i miniaturowy wulkan, ponadto będzie można obserwować produkcję łatwopalnej piany oraz ognioodpornego papieru.

Za organizację stoiska chemicznego odpowiedzialny jest partner merytoryczny akcji Da Vinci Learning – kanał edukacyjny dla całej rodziny. Programy emitowane na antenie kanału podsuwają mnóstwo pomysłów na domowe eksperymenty naukowe, które rodzice mogą wykonywać wspólnie ze swoimi pociechami.

 

 

STREFA BADAŃ FIZYCZNYCH

Jakie zjawiska fizyczne sprawiają, że w krzywym zwierciadle wygląda się tak dziwacznie?

 

Strefa badań fizycznych to ok. 16 eksponatów, służących do przeprowadzania eksperymentów i obserwowania zadziwiających iluzji optycznych, które pokazują, jak łatwo można oszukać zmysł wzroku. Niezwykłe zachowanie światła będzie można również poznać dzięki dwóm urządzeniom – klasycznemu peryskopowi z obrotowym wizjerem oraz jego laserowej odmianie. 

W tej strefie nie zabraknie również doświadczeń pokazujących działanie pola magnetycznego (np. labirynt, przez który można prowadzić metalową piłeczkę za pomocą magnesu) czy grawitacji (karuzela z kolorowymi piłeczkami).

 

TECHNOLOGIE

Czy nowoczesny samochód może mieć coś  wspólnego z łodziami podwodnymi, samolotami i sztuczną inteligencją?

 

W mobilnym centrum nauki „Focusa” będzie można się o tym przekonać, poznając na stoisku innowacyjne technologie Forda Focus. Dzięki licznym kamerom i czujnikom samochód potrafi wspierać kierowcę podczas jazdy, parkowania i niebezpiecznych sytuacji na drodze. Przykładem może być chociażby tzw. system monitorowania martwego pola, który sygnalizuje, poprzez włączenie dyskretnych diod wbudowanych w lusterka zewnętrzne, że inny pojazd wjechał w martwe pole widzenia. Są też rozwiązania, które chronią przed kolizjami w ruchu miejskim, zjechaniem z pasa ruchu czy przekroczeniem dozwolonej prędkości, a system monitorowania koncentracji kierowcy kontroluje poziom zmęczenia kierowcy i  przypomina o odpoczynku. 

Wszystkie ciekawostki będzie  można obejrzeć na filmach wyświetlanych na ekranach LCD. Będzie też możliwość zadawania pytań ekspertowi.

 

Do zobaczenia na akcji FOCUS POBUDZA NEURONY!