Żarówka na pilota

Japończycy wprowadzili na rynek oszczędne, a przy tym sterowane za pomocą pilota żarówki.

Firma Sharp wprowadziła na rynek pierwszą na świecie diodę z trzonkiem E26, do której podczas zakupu dołączany jest pilot zdalnego sterowania, służący do ustawiania różnych parametrów światła. Model DL-L60 AV wygląda niczym tradycyjna lampa żarowa z matowym szkłem, jednakże wewnątrz niej kryje się żarnik diodowy, a samo szkło wyposażone jest w skuteczne pokrycie rozpraszające światło. Przy zużyciu mocy sięgającym 8,2 W żarówka ta generuje maksymalny strumień świetlny o wartości od 300 do 450 lumenów, co odpowiada zwykłej lampie żarowej o mocy 20-35 W. Największą innowacją jest jednak pilot zdalnego sterowania, za pomocą którego można regulować zarówno jasność świecenia, jak i temperaturę barwową. Temperatura ta posiada siedmiostopniowy przedział od 2800 (ciepła biel) do 5000 kelwinów (biel dzienna). Regulując od razu dwa parametry posiadacz żarówki może w dowolny sposób zmieniać rodzaj oświetlenia pomieszczenia – od miękkiego i przytulnego do ostrego i jasnego.

Innowacyjne żarówki można już kupić w Japonii. Żarówka kosztuje sporo – aż 82 USD, lecz jest ona o wiele bardziej wydajna, niż żarówki tradycyjne. Może ona świecić 40 tys. godzin, a więc około 40 razy dłużej, niż zwykła lampa żarowa.

Na stronie Focus.pl można przeczytać również o niedawnym sukcesie naukowców, którzy znacznie podnieśli wydajność tradycyjnych żarówek. JSL

źródło: www.sharp-world.com