Chińscy naukowcy zatrzymali starzenie. W roli głównej witamina

Czy witamina C może spowalniać procesy starzenia? Chińscy naukowcy twierdzą, że tak, a stąd już prosta droga do nieśmiertelności.
Starzenie to naturalny proces, choć można go spowolnić /Fot. Freepik

Starzenie to naturalny proces, choć można go spowolnić /Fot. Freepik

Starzenie się jest naturalnym procesem zachodzącym we wszystkich organizmach żywych. Jego brak jest oznaką zmian patologicznych, co można powiązać z niekontrolowanym wzrostem i np. zmianami nowotworowymi. Odwrócenie starzenia to zadanie karkołomne, ale wiele osób ma nadzieję, że dzięki postępom w medycynie, kiedyś będzie to możliwe.

Czytaj też: Papierosy, alkohol, zła dieta – o tym wiemy… Nie uwierzysz, co jeszcze wpływa na starzenie

Teraz zespół chińskich naukowców zidentyfikował grupę komórek powiązanych z procesem starzenia, zwanych CHIT1. Występują one w rdzeniu kręgowym i ich rola nie została w pełni poznana, ale komórki są zależne od witaminy C. Regularna suplementacja tej substancji może spowalniać procesy starzenia komórkowego, co opisano w czasopiśmie Nature.

Witamina C kluczem do nieśmiertelności? To nie takie proste…

Witamina C (kwas askorbinowy) jest przeciwutleniaczem, co oznacza, że ma potężne właściwości przeciwstarzeniowe. Substancje takie pomagają chronić skórę przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki, które są cząsteczkami niestabilnymi, przyczyniającymi się m.in. do powstawania zmarszczek na skórze.

Czytaj też: Chłodny sen o nieśmiertelności. Krionika oferuje nadzieję, ale nic więcej

Starzenie ma również znaczący wpływ na problemy związane z rdzeniem kręgowym, ale nie do końca rozumiemy, na jakiej płaszczyźnie. Zgodnie z doniesieniami South China Morning Post (SCMP), naukowcy przeprowadzili badania na modelu zwierzęcym i odkryli, że wraz z wiekiem, w rdzeniu kręgowym zachodzą dwie ważne zmiany.

Witamina C spowolni starzenie?

Po pierwsze, spada aktywność neuronów ruchowych (odpowiedzialnych za nasz ruch), przy jednoczesnym wzroście aktywności komórek odpornościowych.

Dr Liu Guanghui mówi:

Te odrębne skupiska komórek muszą mieć określony cel życiowy. Nasze dalsze badania wykazały, że wydzielają one “toksyczne” białko, które przyczynia się do przyspieszenia starzenia się neuronów ruchowych.

Po drugie, w starzejącym rdzeniu kręgowym wzrasta stężenie substancji zwanej CHIT1. Komórki te następnie gromadzą się wokół neuronów ruchowych i powodują ich szybsze starzenie się. Naukowcy znaleźli jednak sposób, aby temu przeciwdziałać. Kwas askorbinowy, o którym wiadomo, że spowalnia proces starzenia, może przeciwdziałać negatywnym skutkom działania CHIT1 i pomagać w utrzymaniu zdrowych neuronów ruchowych.

tChińczycy przetestowali wpływ witaminy C na 10 starszych makaków krabożernych, które otrzymywały standardową dzienną dawkę witaminy C. Okazało się, że zwierzęta te wykazały “znaczną” poprawę w zakresie oznak starzenia neuronów ruchowych (w porównaniu do grupy kontrolnej). To oznacza, że przyjmowanie doustnych suplementów witaminy C może być szczególnie korzystne dla osób starszych.

Chociaż eksperymenty przeprowadzono na małpach, podwyższone stężenie CHIT1 wykryto także w ludzkiej krwi i płynie mózgowo-rdzeniowym.