Dawniej wierzono, że nikt nie jest w stanie przebiec 1,6 km w maksymalnie 4 minuty, a gdyby tak było, konsekwencje zdrowotne tego nadludzkiego wyczynu miały być tragiczne. Analiza badań kanadyjskich i australijskich sugeruje, że jest wręcz przeciwnie, gdyż pierwsze 200 osób, które dokonały tego wyczynu, żyło wyjątkowo długo. Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie British Journal of Sports Medicine.
Zawodowi biegacze żyją dłużej, ale dlaczego?
Roger Bannister jako pierwszy na świecie przebiegł 1,6 km w czasie 3:59 minut i 6 maja 1954 r. ustanowił słynny rekord. W ciągu 70 lat podobnego wyczynu dokonało ok. 1750 osób, a nowe badania wskazują, że takie “ekstremalne” przeciążenie organizmu działa korzystnie.
Czytaj też: Jesteś zły? Lepiej odpuść sobie bieganie
Niektórzy naukowcy sugerują, że styl życia sportowców uprawiających sport o wysokiej intensywności, którzy biorą udział w maratonach, kolarstwie wytrzymałościowym lub triathlonie, może nadmiernie obciążać ich serce, zwiększając ryzyko przedwczesnej śmierci. Choć forsowne ćwiczenia z pewnością mogą narazić osoby prowadzące siedzący tryb życia na ryzyko problemów zdrowotnych, skutki takiej aktywności są inne w przypadku doświadczonych sportowców.
W 2022 r. badanie Harvardu wykazało, że osoby, które ćwiczą więcej niż jest to zalecane, mogą zmniejszyć ryzyko śmierci o 30 proc. – to 10 proc. więcej w porównaniu z osobami, które przestrzegają wytycznych dotyczących aktywności. Z kolei badania epidemiologiczne przeprowadzone na kolarzach Tour de France, olimpijczykach i wioślarzach wykazały dłuższą długość życia w porównaniu z populacją ogólną.
Teraz André La Gerche z Victor Chang Cardiac Research Institute w Melbourne wykazał, że ten sam schemat dotyczy zawodowych biegaczy.
Sportowcy, którzy potrafią przebiec 1,6 km w mniej niż 4 minuty, stanowią wyjątkową populację, znaną z maksymalnego obciążenia układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, metabolicznego i mięśniowo szkieletowego. Aby osiągnąć ten poziom, biegacze regularnie biora udział w intensywnych ćwiczeniach fizycznych przez cały tydzień, doprowadzając swój organizm do granic wytrzymałości.
W 2018 r. kardiolodzy odkryli, że pierwszych 20 biegaczy, którzy przebiegli 1,6 km w czasie poniżej 4 minut, żyło średnio o 12 lat dłużej niż ogólna oczekiwana długość życia. Co ciekawe, superbiegacze z lat 60. ubiegłego wieku mieli dłuższą średnią długość życia od tych, którzy dokonali tego w kolejnych dekadach. Może to odzwierciedlać poprawę średniej długości życia ogółu populacji. Współcześni superbiegacze żyją średnio 4,7 lat dłużej niż osoby z populacji ogólnej.
Czytaj też: Bieganie łagodzi objawy depresji równie dobrze co leki
Nie wszystkie korzyści w zakresie średniej długości życia obserwowane u zawodowych sportowców mogą wynikać wyłącznie z ich stylu życia. Możliwe jest, że sportowcy posiadają korzystne geny częściej niż w populacji ogólnej. Potwierdzono także, że nawet po osiągnięciu szczytu swoich sportowych możliwości, dłużej pozostają aktywni fizycznie i dbają o zdrowie.