Zbudowali Rzym w jeden dzień

Czy można zbudować Rzym w ciągu jednego dnia? Naukowcy z University of Washington dowiedli, że tak. W ramach projektu „Building Rome in a Day” stworzyli oprogramowanie analizujące zdjęcia wykonane przez turystów z całego świata i opublikowane na portalu Flickr.

Uzyskanie za pomocą techniki komputerowej i zdjęć internautów przestrzennego obrazu Rzymu zajęło informatykom 21 godzin. W projekcie wzięło udział 496 komputerów i 150 tys. fotografii Wiecznego Miasta z przypisanymi koordynatami geograficznymi. Otrzymana w ten sposób panorama miasta ze wszystkich możliwych kątów widzenia prezentuje praktycznie wszystkie podstawowe zabytki stolicy Włoch, począwszy od Fontanny di Trevi, poprzez Panteon, skończywszy na Kaplicy Sykstyńskiej.

Opracowanie programu, który połączy tysiące fotografii w jedną całość, nie było zadaniem prostym – mówi jeden z autorów projektu, Sameer Agarwal. Ręczne tworzenie takiej panoramy zajęłoby całą wieczność. Projekt opiera się na opracowanych już wcześniej technologiach, m.in.   Photo Tourism i Photosynth. Należy jednak podkreślić istotne różnice –  za pomocą Photosynth i Phototourism  można było zrekonstruować trójwymiarowy obraz zaledwie jednego zabytku. Nowe oprogramowanie pozwala na rekonstrukcję całych miast – mówi Noah Snavley, jeden z autorów projektu. Ponadto nowy algorytm komputerowy jest sto razy szybszy. Na początku porównuje on zdjęcie, a następnie dokładnie obrabia jedynie pasujące do siebie części fotografii. Technologia pozwala na przeprowadzanie takich operacji na kilku komputerach jednocześnie.

Oprócz Rzymu naukowcy zrekonstruowali panoramę Dubrovnika (60 tysięcy fotografii przez 23 godziny opracowywały 352 komputery) oraz Wenecji (250 tys. fotografii przez 65 godzin opracowywało 496 komputerów). Sprawozdanie z projektu zostanie zaprezentowane w październiku na konferencji International Conference on Computer Vision 2009, która odbędzie się w Japonii. Efekty pracy informatyków można podziwiać tutaj. JSL

źródło: grail.cs.washington.edu