Zdrowa kurkuma

Żółta przyprawa o nazwie kurkuma, będąca jednym ze składników curry, sprawia, że komórki są odporniejsze na wirusy i bakterie.

Naturalny barwnik kurkumina, nadający kurkumie charakterystyczny żółty kolor, wzmacnia błony komórkowe i zwiększa ich odporność – twierdzą amerykańscy naukowcy skupieni wokół Ayyalusamy Ramamoorthy z University Michigan w Ann Arbor. Cząsteczki kurkuminy przenikają w błonę komórkową, stabilizując ją.

To, że kurkuma posiada właściwości lecznicze, już od dawna nie jest nowością. Hinduska medycyna wykorzystuje tę przyprawę, a głównie zawarty w niej pigment, jako lek antynowotworowy, przeciwutleniający i przeciwzapalny. Kurkumina ma również działanie antymikrobowe i obniża poziom cholesterolu. Do tej pory badacze nie umieli racjonalnie wyjaśnić tych leczniczych właściwości kurkuminy. Przez długi czas zastanawiano się, dlaczego oddziałuje on na białka, które nie posiadają receptorów kurkuminy. Niedawno jednak naukowcy postanowili wykorzystać tzw. spektroskopię magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR). Spektrometr NMR umożliwia obserwację pojedynczych atomów i ich wzajemnego oddziaływania z sąsiednimi atomami. W ten sposób potwierdziło się przypuszczenie naukowców. Kurkumina wpływa na właściwości fizyczne błony komórkowej, wciskając się pomiędzy jej dwuwarstwy lipidowe. W przypadku komórek rakowych działanie kurkuminy jest zupełnie inne – komórek tych pigment nie stabilizuje, lecz uszkadza, sprawiając, że ich błona staje się bardziej przepuszczalna.

W innych badaniach zespół Ramamoorthy’ego wykorzystał tę samą metodę aby zbadać wpływ kurkuminy na powstawanie amyloidów. Amyloidy to struktury białkowe podejrzewane o to, że mogą uszkadzać komórki nerwowe w mózgu, powodując schorzenia takie jak chorobę Alzheimera, cukrzycę  typu 2 czy chorobę Parkinsona. Naukowcy zamieścili sprawozdanie ze swoich badąń w magazynie Journal of the American Chemical Society. JSL

źródło:  www.ur.umich.edu