Zdrowe zęby – zdrowe serce

Chcesz uniknąć chorób naczyniowo-sercowych? Pamiętaj o regularnym i dokladnym myciu zębów!

          Nie tylko odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia są w tym przypadku decydującymi czynnikami. Naukowcy odkryli niedawno, że problemy sercowe są również skutkiem niewystarczającej dbałości o higienę jamy ustnej.

          Na kolejnym posiedzeniu Society for General Microbiology naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu zaprezentowali wyniki badania, zgodnie z którymi rzadkie i nieregularne mycie zębów, prowadzące m.in. do krwawienia dziąseł, może być niezwykle szkodliwe dla zdrowia człowieka. Jama ustna jest siedliskiem ponad siedmiuset rodzajów bakterii, między innymi Streptococcus gordonii czy Streptococcus sanguinis. Ludzie, którzy rzadko i nieregularnie myją zęby, zwiększają tym samym ryzyko przeniknięcia tych bakterii do krwi. 

          Poprzez krwawiące naczynie krwionośne bakteria dostaje się do układu krwionośnego, gdzie następuje jej zderzenie z trombocytami odpowiedzialnymi za krzepnięcie krwi. Trombocyty otaczają bakterię, co prowadzi do powstawania ognisk zapalnych, które mogą spowodować zablokowanie naczynia włosowatego. W ten sposób ulega zwiększeniu ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową. Jedynym sposobem na leczenie takich ognisk zapalnych jest na razie dość agresywna kuracja antybiotykowa, jednakże wobec dzisiejszego problemu, jakim jest uodparnianie się bakterii na antybiotyki, nawet taka kuracja nie gwarantuje sukcesu. 

         Mikrobiolodzy amerykańscy zbadali, w jaki sposób bakterie łączą się z trombocytami, doprowadzając do powstawania zapaleń. Okazało się, że bakterie wykorzystują różnorodne mechanizmy, aby skupić wokół siebie w układzie krwionośnym trombocyty i doprowadzić do ich zagęszczenia. W ten sposób budują one wokół siebie swoisty mur obronny, chroniący je nie tylko przed działaniem komórek układu odpornościowego czy antybiotyków. Dlatego właśnie w wielu przypadkach antybiotyki okazują się nieskuteczne.

          Kierujący badaniami profesor Howard Jenkinson przestrzega, że bakterie takie jak Streptococcus gordonii i Streptococcus sanguinis mogą stać się niezależną przyczyną zawału serca czy innych chorób sercowych, które zbierają obfite żniwo w społeczeństwach zachodnich. JSL

źródło: www.bristol.ac.uk