Zginął John Nash, matematyk z “Pięknego umysłu”

Amerykański matematyk John Nash, którego historia zainspirowała twórców filmu “Piękny umysł” zginął wraz z żoną w wypadku samochodowym.

86-letni John Nash z żoną Alicją (82) zginął w wypadku samochodowym w New Jersey – informuje serwis BBC News. Historia słynnego matematyka, jego pracy nad teorią gier oraz zmagań ze schizofrenią stała się tematem oskarowego filmu “Piękny umysł”, w którym w rolę Johna Nasha wcielił się Russel Crowe. 

John Nash urodził się w Bluefield w Zachodniej Wirginii. Studiował w Pittsburgu, później przeniósł się na Princeton. Jego list intencyjny zawierał tylko jedno zdanie: “Ten człowiek jest geniuszem”. Nash ożenił się z Alicją Larde w 1957 roku, zaraz po tym, jak opublikował swoje przełomowe odkrycia z dziedziny teorii gier. 

W swoich badaniach nad teorią gier niezespołowych John Nash wykazał, że w każdej grze ze skończoną liczbą graczy istnieje równowaga tzw. mieszanych strategii, nazwana równowagą Nasha. Jego teoria znalazła zastosowanie w badaniach nad organizacją przemysłu, monopoli i rynków finansowych.

Wkrótce potem u matematyka zaczęły się pojawiać pierwsze objawy schizofrenii. Jego żona kilkakrotnie oddawała go pod opiekę psychiatryczną. W 1962 roku para oficjalnie się rozwiodła. “W ten sposób byłem niepokojony przez bardzo długi okres, ok. 25 lat” – powiedział Nash w wywiadzie po odebraniu nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, którą przyznano mu w 1994 roku wraz z kontynuatorami jego badań – J.C. Harsanyim i R. Seltenem.

Para ciągle pozostawała blisko, w latach 80. kondycja Nasha zaczęła się poprawiać. W 2001 roku John Nash i Alicja Larde pobrali się ponownie. Małżonkowie wsławili się wspólną pracą na rzecz osób z chorobami psychicznymi.

“Niezwykłe odkrycia Johna zainspirowały generację matematyków, ekonomistów i naukowców, którzy pozostali pod wrażeniem jego przełomowego odkrycia” – powiedział Christopher Eisgruber, rektor Uniwersytetu w Princeton.

Matematyk był ciągle aktywny i wielokrotnie nagradzany za swoje dokonania. W zeszłym tygodniu otrzymał nagrodę Abel Prize, kolejne prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie matematyki. 

Więcej:matematyka