Ziemia dosłownie “płonie”. Ostatnie 8 lat najgorętsze w historii ludzkości

Ostatnie 8 lat było najgorętsze w historii naszej planety – i to nawet przy dość łagodnym wzorcu pogodowym La Nina. Niewykluczone, że Ziemia dozna jeszcze poważniejszych konsekwencji globalnego ocieplenia.
Ostatnie 8 lat było najgorętsze w historii Ziemii /Fot. Pixabay

Ostatnie 8 lat było najgorętsze w historii Ziemii /Fot. Pixabay

Według Copernicus Climate Change Service, rok 2022 był piątym najcieplejszym od czasu rozpoczęcia monitorowania klimatu z początkiem XIX wieku. W ciągu ostatnich 30 lat temperatury w Europie wzrosły ponad dwukrotnie w stosunku do średniej światowej. Klimat dosłownie wariuje, a na wiele kataklizmów i klęsk żywiołowych po prostu nie mamy wpływu.

Świat w ogniu

Do nietypowej serii zdarzeń doszło w Pakistanie i północnych Indiach, które zostały dosłownie “spalone” trwającą 2 miesiące serią upałów przekraczających 40oC. Chwilę później w Pakistanie doszło do powodzi, która objęła 1/3 kraju, dotknęła 33 mln ludzi i spowodowała straty materialne rzędu 30 mld dolarów.

W Europie było tylko nieco łagodniej. W 2022 r. Francja, Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy ustanowiły nowe rekordy średnich temperatur, a maksimum jeszcze przed nami. Nie wiemy, kiedy nastąpi, ale eksperci Copernicus nie mają wątpliwości – kolejne rekordy temperatur są tylko kwestią czasu.

Czytaj też: Pyłki a globalne ocieplenie. Alergię teraz może złapać każdy

Samantha Burgess, zastępca szefa Copernicus Climate Change Service mówi:

Rok 2022 był kolejnym rokiem ekstremów klimatycznych w całej Europie i na świecie. Te wydarzenia podkreślają, że już doświadczamy niszczących konsekwencji naszego ocieplającego się świata.

Duże połacie Bliskiego Wschodu, Azji Środkowej i północnej Afryki również odnotowały bezprecedensowe fale upałów w 2022 roku. Regiony polarne Ziemi również doświadczyły w ubiegłym roku rekordowych temperatur – odległa stacja Wostok głęboko we wnętrzu Antarktydy Wschodniej osiągnęła stosunkowo łagodne -17,7oC – to najwyższa średnia temperatura, jaką kiedykolwiek zmierzono w jej 65-letniej historii. Na drugim końcu globu, Grenlandia doświadczyła wrześniowych temperatur o 8oC wyższych od średniej, przyspieszając utratę pokrywy lodowej.

Czytaj też: Tym zwierzętom globalne ocieplenie nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie

Atmosferyczne stężenia dwóch głównych gazów, które napędzają globalne ocieplenie: dwutlenku węgla (CO2) i metanu (CH4), również wspięły się do rekordowych poziomów. Poziom CO2 do 417 części na milion (ppm) – to najwyższy poziom od ponad dwóch milionów lat. Metan wzrósł do 1894 części na miliard do poziomu nie widzianego od 800 000 lat. Niestety, nie widać żadnych oznak spowolnienia.

Świat już ocieplił się o zaledwie 1,2oC powyżej poziomu przed rewolucją przemysłową, a teraz zmierzamy do katastrofalnego 2,8oC powyżej wspomnianego punktu odniesienia.