Minęło 2500 lat, a te naszyjniki wciąż zachwycają. Niezwykłe znalezisko na terenie naszego kontynentu

Znaleziska archeologiczne dobitnie pokazują, że sztuka ewoluowała na przestrzeni wieków, ale nawet ozdoby sprzed 2500 lat mogą robić kolosalne wrażenie. Tak właśnie jest w przypadku biżuterii znalezionej w Hiszpanii.
Minęło 2500 lat, a te naszyjniki wciąż zachwycają. Niezwykłe znalezisko na terenie naszego kontynentu

Na północy tego kraju udało się odnaleźć dwa złote naszyjniki wywodzące się z epoki żelaza. Najpierw jeden został zlokalizowany przez pracownika firmy wodociągowej, który poinformował o swoich dokonaniach archeologów. Wtedy też na miejscu pojawił się Pablo Arias z Uniwersytetu w Kantabrii i przeprowadził poszukiwania zakończone znalezieniem drugiego naszyjnika.

Czytaj też: Dwa rzymskie miecze zachwyciły archeologów. Zawierają rzadko spotykane elementy

Do datowania tych kosztowności wykorzystano analizę ich wyglądu oraz technik użytych przez twórców. W ten sposób badacze oszacowali, iż mają do czynienia z biżuterią pochodzącą z okolic 500 roku p.n.e. Jak można się domyślić, tego typu bogato zdobione przedmioty najprawdopodobniej były noszone przez wysoko postawionych mieszkańców tego regionu.

Tym bardziej, iż mowa o naprawdę ciężkich obiektach. Inne tego typu złote ozdoby znalezione na Półwyspie Iberyjskim ważą ponad kilogram, natomiast rekordowy – pochodzący z północno-zachodniej części tego obszaru – ważył około 1,8 kilograma. Nie wiadomo niestety, jak pod tym względem wypadają ostatnie znaleziska, ale ich sposób wykonania jest na tyle podobny, że mogą okazać się niemal identyczne wagowo.

Dwa złote naszyjniki znalezione na terenie Hiszpanii najprawdopodobniej pochodzą sprzed około 2500 lat

Wśród potencjalnych twórców tej biżuterii wymienia się przedstawicieli ludów celtyckich. Wydaje się, że kosztowności w pewnym momencie umieszczono w dole bądź w pojemniku wykonanym z drewna czy skóry, który stosunkowo szybko uległ rozkładowi. Dzięki planowanym analizom składu chemicznego powinno stać się jasne, który ze scenariuszy jest bliższy prawdzie.

Czytaj też: Dlaczego starożytne posągi są często pozbawione głów?

Jak podkreślają autorzy badań, ważniejsze od znaleziska samego w sobie będzie wyjaśnienie kontekstu, w jakim tego typu biżuteria była wykorzystywana. Za przykład podają scenariusz, w którym takie złote przedmioty były używane w formie przedmiotów grobowych. Plan na najbliższą przyszłość zakłada przeprowadzenie analiz, które mogłyby wykazać, skąd pochodziły metale wykorzystane w produkcji oraz jakimi technikami posługiwali się twórcy tych przedmiotów.