Chiny odkryły gigantyczne złoże surowca do produkcji paliw. Nie będą się z nikim nim dzielić

Na terenie Chin odkryto ogromne złoże węglowodorów. Mowa dokładnie pokładach metanu występujących w głębokich złożach węgla. Jest to niekonwencjonalne źródło najprostszego z węglowodorów, które dostarczy Państwu Środka cennego surowca do produkcji paliw na długie, długie lata.
W prowincji Shaanxi odkryto złoża metanu w pokładach węgla / źródło: CGTN.com, materiały prasowe

W prowincji Shaanxi odkryto złoża metanu w pokładach węgla / źródło: CGTN.com, materiały prasowe

Jak poinformował chiński gigant wydobywczy China National Offshore Oil Corp (CNOOC), w prowincji Shaanxi odkryto pierwsze złoże metanu występujące w głębokich pokładach węgla, tzw. coalbed methane (CBM). Wstępnie wielkość złoża oszacowano na 110 miliardów metrów sześciennych. Chińczycy upatrują w tym odkryciu swoistego zabezpieczenia na przyszłość pod względem produkcji ropy naftowej i gazu.

Czytaj też: Zmieszaj ziemię ze skałą i gotowe. Osobliwy przepis na „łapanie” dwutlenku węgla ponoć działa

Metan z pokładów węgla jest nietypowym rodzajem gazu ziemnego. Nazywany bywa też niekiedy „słodkim gazem” z uwagi na brak w nim siarkowodoru. W eksploatacji złóż węgla taki metanu stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa kopalni, ale w ostatnich latach sytuacja zdaje się odwracać. Zamiast węgla dla niektórych państw bardziej interesujący jest sam metan, który można potem wykorzystać do produkcji niekonwencjonalnej ropy naftowej czy innych węglowodorów.

Ogromne złoże węglowodorów w Chinach. W głębokich pokładach węgla odkryto metan

Chińskie złoże znajduje się na ekstremalnie dużej głębokości. Trzeba przewiercić się przez 1500 metrów skał w głąb Ziemi, aby się do niego dostać. Dodajmy, że Chiny są obecnie światowym liderem pod względem posiadania metanu w złożach węgla. Na głębokościach do 2 kilometrów znajduje się łącznie 30 bilionów metrów sześciennych tego gazu, co stanowi jedną trzecią światowym zasobów – twierdzi CNOOC.

Czytaj też: Chiny uruchomiły przełomową turbinę gazową na morzu. Obniża emisje o 80 000 ton dwutlenku węgla

Wydobycie gazu w prowincji Shaanxi nie będzie prostym zadaniem. Na przeszkodzie będą stały wysokie temperatury i ciśnienie, które zwiększają się wraz z głębokością. Na razie wykonano 100 odwiertów poszukiwawczych, które będzie można wykorzystać na cele wydobywcze. Tempo eksploatacji wstępnie wyniesie 26 tys. metrów sześciennych gazu dziennie.

Czytaj też: Chiny wprowadzają bolesne ograniczenia. Producenci akumulatorów mają problem

Najnowsze odkrycie potwierdza, że obszar Shaanxi jest bardzo obiecującym pod względem wydobycia węglowodorów. Patrząc na budowę geologiczne regionu, prowincja ta zlokalizowana jest na obszarze basenu sedymentacyjnego Ordos. Przez jego środek przepływa Rzeka Żółta, a południowy skrawek basenu stanowi płaskowyż lessowy, który jest największym na świecie obszarem, gdzie dochodziło m.in. w epoce plejstocenu do akumulacji materiału pyłowego wskutek działania wiatru.