W śmieciach znaleźli coś naprawdę cennego. To postać sprzed tysięcy lat

Jak się okazuje, praca archeologów może dostarczyć zadowalających rezultatów nawet w miejscu, które niekoniecznie kojarzy się z cennymi znaleziskami. Do takowych zalicza się wysypiska śmieci.
W śmieciach znaleźli coś naprawdę cennego. To postać sprzed tysięcy lat

Jedno z nich, zlokalizowane na terenie stolicy Peru, Limy, stanowiło arenę działań badaczy. Za odnalezieniem mumii stoją studenci z San Marcos University, którzy zwrócili uwagę na czaszkę pokrytą włosami. Zanim jednak szczątki zostały wydobyte na powierzchnię, trzeba było z nich usunąć kilka ton śmieci.

Czytaj też: Najstarsze artefakty w historii tego kraju. Tamtejsi archeolodzy odnaleźli istne skarby

W ten sposób światło dzienne ujrzała zmumifikowana postać mająca około trzech tysięcy lat. Dotychczasowe ekspertyzy sugerują, jakoby osoba ta była związana z kulturą Manchay, której przedstawiciele zamieszkiwali tereny dzisiejszej Limy w okresie od mniej więcej 1500 roku p.n.e. do 1000 roku p.n.e. 

Poza samym ciałem, w obrębie miejsca pochówku zlokalizowano także nieco innych artefaktów, między innymi w postaci liści koki, ziaren kukurydzy oraz innych nasion. Intrygująco zapowiada się śledztwo mające na celu identyfikację zmarłej osoby, choć może się też okazać, że została ona zabita celowo.

Zmumifikowana postać ma około 3000 lat. Nie jest jeszcze jasne, czy do jej śmierci doszło w naturalnych okolicznościach czy może została złożona w ofierze

Wszystko za sprawą motywacji związanej z pochówkiem. Wszystko wskazuje bowiem na to, iż pogrzeb miał miejsce w obrębie świątyni w kształcie litery U, którą ustawiono tak, by była skierowana w stronę wschodzącego słońca. Mumia została umieszczona w centrum tego budynku. Ułożono ją w grobowcu w sposób charakterystyczny dla pochówków wywodzących się z kultury Manchay. Z tego względu istnieje przypuszczenie, jakoby wspomniana osoba została złożona w formie ofiary, w czasie ostatniego etapu budowy świątyni.

Czytaj też: Jak wyglądało życie codzienne w starożytnym Egipcie?

Proces mumifikacji, kojarzony przede wszystkim ze starożytnym Egiptem, polegał na konserwacji zwłok w sposób zapobiegający ich rozkładowi. Oczywiście możliwa jest też mumifikacja bez udziału człowieka, przebiegająca w warunkach naturalnych, w sprzyjającym temu zjawisku środowisku, takim jak torfowisko czy pustynia. Kiedy jednak mowa o celowych działaniach, to poza Egiptem prowadzono je również w innych częściach świata. Mumie znajdowano do tej pory choćby w krajach Ameryki Południowej czy na Sycylii.