Genialne znalezisko na południe od naszego kraju. To obiekty z czasów rzymskich!

Naprawdę imponująco prezentuje się lista dokonań archeologów działających na terenie Słowacji. Tamtejsi naukowcy dotarli między innymi do średniowiecznych zabudowań, a co najbardziej intrygujące: pozostałości związanych z okresem rzymskim.
Genialne znalezisko na południe od naszego kraju. To obiekty z czasów rzymskich!

Arenę działań naukowców zza naszej południowej granicy stanowiła Rimavská Sobota. Niewielkich rozmiarów miasto znajduje się w południowo-wschodniej części kraju, a wykopaliska przeprowadzono tam w związku z rozwojem planowanej strefy przemysłowej. Kiedy pracownicy budowlani natknęli się na pierwsze oznaki dawnych skarbów, na miejsce zostali wezwani eksperci.

Czytaj też: Wioska o okrągłym kształcie pochodzi z epoki żelaza. Zamieszkiwali ją bohaterowie kultowej serii 

Ci szybko zorientowali się, z czym mają do czynienia, ponieważ zidentyfikowali dowody wskazujące na powiązania ze średniowieczną osadą znaną jako Kľačany. Jej pozostałości znajdowały się w północnej części planowanego parku przemysłowego, natomiast istotny aspekt prowadzonych badań stanowił pewien dokument. Chodzi o wzmiankę z 1557 roku, w której osada jest opisywana jako upadająca w związku z tureckimi najazdami.

Znacznie ciekawszym aspektem wydaje się znalezienie dowodów na obecność rzymskich wpływów na tych terenach. Archeolodzy dotarli do pozostałości pieców wykorzystywanych do obróbki metali oraz produktów i odpadów powstałych w całym procesie. Poza tym mówią o jeszcze starszej osadzie, której datowanie sięga okresu od XI do XIII wieku. 

Znalezisko w postaci pozostałości osady z czasów rzymskich stanowi odkrycie, jakiego w zasadzie jeszcze nie było w tej części Słowacji

Czy to koniec znalezisk? W żadnym wypadku! Słowaccy badacze sugerują, że mają dowody na istnienie osady, która funkcjonowała w tym regionie w czasach rzymskich. Łącznie prowadzone przez nich wykopaliska doprowadziły do odnalezienia ponad 150 obiektów, które zostały poddane oględzinom. Sprawa jest naprawdę istotna, ponieważ mówi się o pierwszej dobrze poznanej osadzie sięgającej tego okresu, którą zlokalizowano w tej części Słowacji. 

Czytaj też: Macedoński grobowiec zawiera szczątki wysoko postawionej osoby. Kim była?

I choć nie były to tereny bezpośrednio wchodzące w skład Cesarstwa Rzymskiego, to jego wpływy zdecydowanie docierały do naszej części Europy. Na przykład znaleziska dokonane na terenie Kujaw wykazały, że około dwóch tysięcy lat temu przebywali tam rzymscy żołnierze. Do Polski (z obecnej perspektywy) Rzymianie sprowadzali między innymi ceramikę, a sami pozyskiwali stąd na przykład bursztyn.