Znamy program Międzynarodowego Dnia Muzeów i Centrów Nauki. Co warto zobaczyć?

Co łączy Centrum Nauki Kopernik, ONZ i zachmurzenie? Międzynarodowy Dzień Muzeów i Centrów Nauki, który po raz pierwszy będziemy obchodzić 10 listopada. W Polsce do wspólnego świętowania zapraszają aż 33 instytucje zrzeszone w SPiN (Porozumienie Społeczeństwo i Nauka)

Na świecie działa ok. 3 tys. centrów nauki, odwiedzanych co roku przez ok. 300 mln. osób. Warszawskie Centrum Nauki Kopernik gromadzi rocznie ponad milion zwiedzających. Działalność centrów to nie tylko interaktywne wystawy, warsztaty czy pokazy. To zachęcanie do kreatywnego myślenia, odpowiedzialności oraz zaangażowania w dialog na temat globalnych problemów. Dlatego UNESCO powołało Międzynarodowy Dzień Muzeów i Centrów Nauki.

W Polsce z tej okazji w 34 miejscach przygotowywane są specjalne atrakcje, nawiązujące tematycznie do 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Odbywać się będą wystawy, warsztaty i pokazy naukowe, obejmujące swoją tematyką zagadnienia z wielu obszarów wiedzy. W niektórych instytucjach pojawią się goście specjalni, na co dzień związani z innymi miastami.

Do Centrum Nauki Kopernik przyjadą popularyzatorzy z Wrocławia oraz Chęcin. Taka wymiana możliwa jest dzięki współpracy w ramach SPiN. Wspólnym elementem, który zobaczymy we wszystkich miejscowościach, jest prezentacja wyników światowego eksperymentu związanego z obserwacją chmur, przeprowadzonego w październiku tego roku. Mogli w nim wziąć wszyscy chętni, zaopatrując się w specjalną aplikację na smartfony. Zebrane dane umożliwiły stworzenie globalnej mapy zachmurzenia. Takie przedsięwzięcie nie powiodłoby się, gdyby nie zaangażowanie ogromnej liczby osób, żyjących w bardzo różnych geograficznie miejscach. Te przykłady pokazują, że niektóre ważne cele mogą być realizowane tylko w wyniku współpracy wielu podmiotów, a działania lokalne mogą mieć globalne znaczenie.

Zobacz, gdzie można świętować Międzynarodowy Dzień Muzeów i Centrów Nauki w Twojej okolicy.
 

W których miastach możesz skorzystać z atrakcji?

W Bełchatowie można będzie zobaczyć ekspozycję PGE „Giganty Mocy”. Białystok zaprasza do Centrum Popularyzacji Matematyki “Signum” na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej na Wielkie Granie – imprezę dla miłośników gier logicznych i matematycznych.

W Bydgoszczy Fundacja Profesora Ciekawskiego w centrum Family Park organizuje warsztaty z eksperymentami fizycznymi, a w Krakowie mieszkańcy będą obserwować niebo przez zabytkowy refraktor astronomiczny. Warszawskie Centrum Nauki Kopernik zaprojektowało specjalną ścieżkę zwiedzania

To jednak tylko część atrakcji – pełen program wydarzeń dla całej Polski znajdziesz tutaj.