Zobacz katastrofę lotniczą z bliska!

Badacze rozbili Boeinga 727, żeby zebrać unikatowe dane dotyczące katastrof lotniczych. Film pokazujący badania wyemituje Discovery Channel.

Co się dzieje z samolotem uderzającym w ziemię z dużą prędkością? Czy taką katastrofę w ogóle można przeżyć? Wielu ludzi w Polsce zadaje sobie to pytanie, nie zawsze dochodząc do racjonalnych wniosków. Warto zatem sprawdzić, jak wypadki lotnicze badają specjaliści.  

O takich badaniach pisaliśmy już wcześniej („Bezpieczeństwo się nie opłaca” , „Jak przeżyć katastrofę w kosmosie?”). Jednak nikt dotąd nie przeprowadził takiego eksperymentu, jak Discovery Channel. 27 kwietnia zakupiony przez tę stację samolot pasażerski Boeing 727 wyruszył z meksykańskiego lotniska Mexicali, by rozbić się na pustyni. W projekcie udział wzięły cztery międzynarodowe komisje do badań wypadków lotniczych, piloci z elitarnej jednostki myśliwców i ponad 200 żołnierzy ratowników.   

Badacze zebrali dane nie tylko z czarnych skrzynek, ale także z 19 kamer umieszczonych wewnątrz samolotu oraz tych umieszczonych na obserwujących zdarzenie dwóch śmigłowcach. Na siedzeniach samolotu umieszczono manekiny w różnych pozycjach. „Ten eksperyment to coś, czego nie da się doświadczyć w laboratorium” – komentuje dr Tom Barth, jeden z członków ekipy badawczej, ekspert ds. czynników przetrwania i inżynier współpracujący z Krajową Radą Bezpieczeństwa Transportu w Stanach Zjednoczonych. Jak mówi, efekt był porażający. W momencie uderzenia o pustynię dziób samolotu oderwał się od reszty samolotu i został niemal kompletnie zmiażdżony przez masywny kadłub…  

Chcecie to zobaczyć na własne oczy? Oglądajcie program „Ciekawość: katastrofa lotnicza” 18 października (czwartek) o godz. 22.00 na Discovery Channel. Kolejne emisje będzie można zobaczyć 6 listopada (wtorek) o godz. 21.00 i 11 listopada (niedziela) o godz. 18.00.  

Więcej informacji: http://www.discoverychannel.pl

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=zZS492qyp90